91 kapelle, van den Middelburgschen polder, van West-Souburg van Oostkapellevan Welsingevan 's Heer Poppekerke van Nieuwerkerkevan Schellach, van Koudekerkevan Pop- roeden ambachtvan Heer Boudewijnskerlcevan Wellink- werve van Hoogelande en van Si. Janskerke. De //kaarten, politiën en conditiën" van de loterij werden wel naar alle de steden van Zeeland, van Holland, van Vlaan deren en van Erabant verzonden en aldaar gepubliceerd; maar, ofschoon ook de Staten van Zeeland baar trachtten te begun stigen doorbij resolutie van 17 Juli 1677 alle weesmees ters en voogden te autoriseeren voor hunne weezen in de lo terij te mogen inleggen't zij in geld't zij in obligatiën ten laste van de Leenbankschijnt zij bij het publiek geen voldoenden bijval gevonden te hebbenzoodat het plan mislukt is. Wellicht heeft de aard van sommigen der uitge loofde prijzen het publiek voor de geheele onderneming on gunstig gestemd en daardoor van deelneming terug gehouden. De elf parten toch in 20,581 obligatiën ten laste van de West-lnd. Compagnie, de veertig parten in f 400,000 door dezelfde Compagnie aan de Leenbank schuldig gebleven, en de acht parten in 1499 kapitaal ten laste van de ko lonie Nova Zelandiaals prijzen uitgeloofdwaren niet veel anders dan pretensiën op insolvente debiteuren. De commis sie voor de kolonie Essequebo, genaamd Nova Zelandiahad nooit intrest van de opgenomen gelden betaald en was sedert 1663 failliet 1) de West-lnd. Compagnie evenmin van de schuld van 20581terwijl de intrestbëtaüng van de f 400,000 welke de Compagnie in 1661 schuldig gebleven was, sedert 1666 had opgehouden en deze vordering in schuldbekente nissen van de nieuwe Compagnietegen 30 pCt., met bij passing van 8 pCt. van de hoofdsom in geld, stond gecon verteerd te worden. Hij derhalve die één van de 40e parten in die f 400,000 trok, kreeg eene pretensie van f 10,000 Zie hierboven, bl. 68.

Archief | 1878 | | pagina 95