107 Volgens dat kaartje bestond toen ook nog niet de weg die thans van de grachtweg tusschen de rondeweel en het kaaskenswater loopt en nu toegang verleent tot den kadeweg. Ik meen te mogen aannemendat door het doorsteken van den dijk op 1 October 1575 binnendijks eerst slechts een wiel of weel zal ontstaan zijndie aanvankelijk geen grooteu omvang had, doch dat door den spoedig daarop in den kerst nacht gevolgden hoogen vloed het zeewater met zóóveel geweld is ingestroomd, dat het binnendijks uitgeschuurd terrein zóó grooten omvang kreeg, dat men aan het daardoor ontstaand binnenwater oorspronkelijk den naam vaD kerstnachtswater heeft gegeven (later door verbastering kaas/eens- en volgens de kaart van Hattinga caeskenswater geworden). De weg, die nn tusschen de rondeweel en kaaskenswater loopt, en die vóór het doorsteken aan het dijkwater ook niet bestond, zal aanvankelijk dijk of kade geweest zijn, om het inundatiewater binnen zekere grenzen te beperken, die of in dien kerstnacht of later ook doorgebroken is Zonder dit aan te nemen is het niet te verklaren, waaraan zoover binnen de zeedijk de diepe rondeweel (die er in 1550 nog niet was) haar ontstaan te danken heeft. Neemt men dat evenwel aandan is het goed te verklaren dat het kaaskenswaternu de opening in den dijk van het dijk water eerst 2^ jaar later (1578) kon worden gedigt, door het voortdurend in- en uitstroomeu van het zeewater en het doorbreken van den dijk, waardoor de rondeweel ontstond, dien langwerpigen vorm verkreeg, geheel afwijkende van den gewo nen vorm van wielendie bij dijkbreuken ontstaan. Door de doorbraak aan den binnendijk, zal er, behalve de ronde weeleene uitschuring van grond tusschen de opening in den dijk van het dijkwater naar genoemde doorbraak zijn ont staan die door den langen duur der onbelemmerenden in- en uitstrooming van het zeewater (1575 1578) aan beide die wa ters zóó grooten omvang en zóó belangrijke diepte hebben ge geven die zij nu (3 eeuwen daarna) nog hebben.

Archief | 1878 | | pagina 493