148 bezocht, en naar de vierhonderd ruw bewerktehouten afgods beelden die ze er hadden gevondendoor hen aldus genoemd. Bijna zeven weken, van den 2 Juli tot den 19 Augustus, had de vloot dus uoodig gehad, om den afstand af te leggen van Texel tot aan de Jugorsky-straat. De tegenspoeddien ze had ondervondenwas dan ook ongehoord geweest. Niet alleen was de wind steeds ongunstig, ook de hoedanigheid der schepen had veel te wenschen overgelaten. Francois de la Dalle oppercommies van wege de Stateu-Generaal aan boord van het admiraalschip //de Griffioen J)schrijft hierover aan Balthasar de Moucheron -) d. d. 11 Augustus 1595 o. a. het volgende Nous sommes encores en bonne disposition graces a Dieu mais bien fachez de deux chosesl'une de nostre tard parte- ment de pardela, Fautre de ce que Messieurs les Estats nous oiit donné une sy mauvaise navire, car Fung est cause que nous n'avons avancé nre voyage de plus de 200 lieux plus oultre pource que nostre navire n'est nullement volliere, et la pire de toute la compe et Faultre pourra estre cause que le voyage sera inutil veu le peu de temps que nous avons a passer le detroict; aussy le temps nous a este fort contraire car depuis nre partement qui fust le 2 de Juillet au matin a sept heures nous n'avons eu qune journée de bon vent ayant fait toute la reste a la boline Evenzoo klaagt Jacques Buys in zijn' brief van den 12 Augustus aan de Gecommitteerde Raden van Zeeland over den slechten toestand van het schip, waarop hij zich bevond, over storm, mist en ongelukken ten gevolge daarvan. Ons schipp den Admiraelschrijft hij is zeer qwalick beseylt soo datt wy hem voor de qwalick beseylste vande gheheele vloott bevin den Op 20 (Juli) hadden (wy) seer veel wyns vanden Zie aanteekening C. 2) Copie de la lettre escript par Francois de la Dalle 11 d'Oust, du Navire l'admiral de la Flotte pour la Chine a Baltasar de Moucheron. Aau het boveneind staat: Recepta 16 Oct. 1595.

Archief | 1878 | | pagina 158