149 noortwesten soodatt het schipp van Amsterdam mitt syn jacht een etmael door de veelheyt. des wyns ende groote misticheyt van ons verstecken was Op 24 ditto verspraecken een schipp bijtt eilantt Lufi'oett waer schipper op was Role it Jansz. van Enchuyszen commeude gheseylt uytt Mischovie in drie weeken dan door veel storms hebben hem gheen brij ven overgeworpen, waermede nochtans presomere UE. ghenochsaem ons voyage tott daer toe sal verstaen hebben(Op den) 6en (Augs.) zyn cap4. Brantt van Enchuyszen ende cap4. Willem Barentsz. van Amsterdam elckanderen mitt veel wyns anboortt ghedreven soo dat se in (groott) periekels waeren om de scheepeu te verlysz. maer godtt heeft haer bewaertt soo datter gheen sonderlinghe schade gheschyett (en is) Ditt alles door veel mist die datt ons dickwils hyer (overvalt, doch) bidde godtt datt hett ons qwaetste ende latste rancontre w(esen sal). Tott op dato deeses soo en hebben noch noeyt 24 uuren (lane) den wyntt beqwaem connen behouden datt ons cours hebben (mogen nemen) In zee op 72 graett min part. In den admirael a° 1595" 4). Zes volle dagen van den 19en tot den 25en Augustus waren onze schepen genoodzaakt bij den Af'godshoek aan den ingang van straat Nassau voor anker te blijven. Wel had men in- tusschen verscheidene pogingen gedaan om een' doortocht dooi de straat te zoeken doch telkens te vergeefs. Dezelfde win den die hunne reis zoo hadden vertraagdhadden ook het ijs in de Kara-zee in beweging gebrachteene menigte schotsen de straat ingejaagd en daardoor liun den weg versperd. Den 21s4eu voeren Francois de la Dalle, Pieter Diricksz, en Brast Ysbrantsen met een der jachten de straat indoch halverwege bleef men steken. Zoo ver hun oog reikte was alles met ijs bezetaan doorkomen was niet te denken. Alvorens terug te keeren zonden ze zes man te voet over het ijs naar Brief van Jacques Buijs aan de Gecommitteerde Raden van Zeelanddd. 12 Augustus 1595. Op den brief staat: Recepta 16cn October 1595,

Archief | 1878 | | pagina 159