150 den ïwisthoekvan waar men een vrij uitzicht had over de Tartarischezee. Evenals de straat was ook deze rondom met ijs bedekt. Nog dienzelfden dag werden 30 man naar 't eiland A\' aigatsj gezonden, om zoo mogelijk van de inlanders berichten in te winnen. Ook deze keerden onverrichter zake terugze hadden slechts eenige sleden gevondenbeladen met kleederen van rendier'nuideu en ander pelswerk die ze hadden laten liggen om de inlanders niet te verjagen of te verstoren. Juist stonden ze den 248ten Augustus weer gereed om de straat nader op te nemen toen ze een Russisch schip in 't gezicht kregendatzooals ze spoedig van 't scheepsvolk vernamen van Pinego aldaar kwam //totten vanck vande zeepeerden." Op hunne vragen vernamen ze verder, dat Waigatsj een eiland was van omtrent een dag zeilens in de lengte dat de straat aan de andere zijde enger was; dat zij in de //Tartarische" zee niet bekend warenmaar dat er binnen een dag of drie tien Russische schepen door hen sclmmen genoemdzouden aankomen die jaarlijks reizen deden naar de Rivier van Jolixe" (waarschijnlijk de Jenissei), welke aan gene zijde van de Obia (de Ob) stroomdedat deze gewoon waren daar te overwin teren ten einde hunne waren te verkoopen en dat men in de Tartarischezee alleen kon varen van haven tot haven en van rivier tot rivierom telkens naar gelang van den ijsgang de reis te kunnen voortzetten. Op het berichtdat er eene opening in het ijs was geko men lichtte men den 25 Augustus het ankerdoch na nauw- lijks twee mijlen de straat te zijn ingezeildontmoette men weer zooveel ijs, dat men verplicht was op de hoogte van den Twisthoek reede te kiezen. Intusschen dreef het ijs, door den wind voortgestuwduit de Tartarische" zee al meer en meer straat Nassau in en kwam derwijze opzetten dat ze genood zaakt waren van den Twisthoek naar den Kruishoncken van den Kruishoek naar den Afgodshoek waar ze reeds den Zie aanteekening T).

Archief | 1878 | | pagina 160