151 19en het anker hadden uitgeworpen de wijk te nemen ja zelfs moesten ze den binnensten hoek van deze //inwyck" opzoeken en op drie vademen ankeren om voor het aandringende ijs veilig te zijn. Nu werden ze geheel door de ijsschotsen inge sloten die zich zoo dicht opeenpakten dat ze gemakkelijk te voet konden gaan van het eene schip naar het andere en zelfs uitstapjes doen naar land. Van den 26sten Augustus tot den 3en September bleven onze reizigers door het ijs ingesloten. Wel kwamen er van tijd tot tijd openingen in maar aan uitzeilen was niet te denken. Ge durende dit oponthoud maakten ze kennis met eeuige Samojee- den of Samaytenzooals Francois de la Dalle ze noemt. Bij de eerste ontmoeting waren deze schuw geweest en met achterlating van een veertigtal sleden en eene schuit vol bogen en pijlen op de vlucht gegaan. Doch den volgenden keerdoor eenige geschenken gewonnenwerden ze vertrouwelijk. Ze ver telden dat hun stam aan de Petschora woondedat ze ge woon waren jaarlijks het eiland Waigatsj te bezoeken om ren dieren beren enz. te schieten waarvan ze alleen de huiden meenamen en 't vleesch lieten liggendat ze reeds den geheelen zomer op Waigatsj waren geweest en niet voor den lsteu October zouden vertrekkendaar omstreeks dien tijd de koude begon in te vallen. Ook zeiden ze, dat de straat jaarlijks bevroor, zoodat men er met sleden over kon rijden, en dat de zomer vier maanden duurde. De Tartariscliezee, groot en onstuimig, liep rondom Tartarije." Men vond er niet dien ijsgang, welke straat Nassau zoo moeilijk te bevaren maakte. De groote menigte ijsschotsendie zich daarin hadden opgehooptwas toe te schrij ven aan de langdurige O. Z. O. winden, die het ijs uit de rivieren ObiaJolixe en Jougorkegoube daarheen hadden gedre ven. De ijsgang in straat Nassau hing derhalve af van de heerschende winden. Vijf dagreizen van de straat lag de mond van de rivier de Oby twee a drie dagreizen verder de rivier de Jolipse--zee daarop volgde de Jougorkegoube die weer op

Archief | 1878 | | pagina 161