154 zeven schepen benevens de beide oppercommiezen de verte genwoordigers van de Algemeene Staten en den PrinsJan Hugo van Linschoten en Eranqois de la Dalle, waren tegenwoordig. Er werd druk gesproken over den pijnlijken toestandwaarin men zich bevond en over de middelen die men in 't werk zou stellen ter bevordering van het doeldat men zich had voorgesteld. Door de velerlei vertragingdie men tengevolge van wind en weer en ijsgang had ondervon den was er aan het voltooien van de reis naar China en J apan wel niet meer te denken. Zou men dan dadelijk naar het vaderland terugkeeren P Of zou men trachtenten minste nog kaap Tabin te bereiken Lang duurde hetvoor men 't eens kon worden. En geen wonder. Men had zich van dezen tocht zoo veel voorgesteld. Men had zich gevleid den korteren zee weg naar China en Japan te zullen vinden en wel bij noor den omzoodat noch Portugeezen noch Spanjaarden hun den weg konden versperren. Er was zelfs van gesproken ofschoon het plan voor dit jaar weer was opgegeven straat Nassau met krijgsvolk te bezetten en te versterkenom aan de andere volken die ongetwijfeld ook van die nieuwe vaart zouden willen profiteerenden pas af te snijden en zelf den sleutel in handen te hebben tot dien veelbelovenden handelsweg. En nu ter wijl Holland en Zeeland tot deze onderneming de handen had den ineengeslagen terwijl in het vaderland veler hoop op hen was gevestigdzouden ze nu terugkeeren met zoo weinig resul taten in weerwil van al hunne inspanning en moeitezelfs zonder zoo ver te zijn doorgedrongen als op den tocht van 1594? Verscheiden van hen waren bij dien eersten tocht te genwoordig geweesto. a. Willem Barendsz., Cornei.is Cor- nelisz., Brant Ysbrantsz. en Jan Hugo van Linschoten. Men was toen 50 mijlen in de n Tartarischezee doorgedron gen en had de kust een noordelijken loop zien nemen waar schijnlijk om in kaap Tabin haar noordelijkste punt te bereiken. En nu was men maar luttel verder gekomen dan Staten-eiland Doch tegen de natuur viel niet te strijden. Eindelijk werd

Archief | 1878 | | pagina 164