157 te verwachten de genade des heeren om van hier afi' met de eerste gelegenheyt de wech te vervoorderen na buys toe. Aldus gesloten ende geaccordeert in presentie van Franchois de la Dat e ende Jan Hutgen oppercomyssen van de voorsz. schepen ende jachten voor de heeren generaele staten dewelcke ter be geerte vande Comp11 off de versaemde dit selve gemaect ende tot meerdere bevestinge gelyckelycken onderschreven hebben op den dach en datum als boven." (Geteekend) Cornelys Cornelys. Brant Isbrantsen. Willem Barentsoen Lambrecht Garryson Oom. harmen jaNSZ J. Hartman. Tom as Wyllemsz. Jan Htjyghensz. Fran8 de la Dalle." Nu volgen van den 7en tot den 15en September verschillende pogingen om zich een' doortocht te banen door het ijs. Ter wijl de grootere schepen den 10en September aan den ingang van straat Nassau gingen ankeren, werden twee der jachten uitge zonden om in de Kara-zee het ijs te verkennenze vonden nergens eene opening Den 1 l.ea gingen alle schepen met een' gunstigen noordwesten wind des morgens onder zeilin noord- noordoostelijke richting voer men twee mijlen de zee op, doch eene ondoordringbare ijsbarrière verhinderde eiken doortocht. Onverrichter zake moesten de schepen naar de straat terug- keeren waar men bij den Kruishoek ging ankeren. Den 12en en den 13en hadden ze een hevigen storm uitliet Z.W. ten Z. te doorstaanzoodat ze genoodzaakt waren voor twee ankers te gaan liggen. Den 15en kwam met een zuidoosten wind zoo veel drijfijs uit de n Tartarischezee de straat Nassau binnen dat men ijlings de straat moest ruimenwilde men niet op nieuw door het ijs worden ingesloten dat wijl spoedig vorst

Archief | 1878 | | pagina 167