161 werdvoor ze den 62st™ breedtegraad overschreden. Den 1 len November waren ze genaderd tot op 55^-°, en den dag daarna was het Hamburger Hoofd in 't gezicht. Intusschen werd het scheepsvolk aan boord door zware ziek ten geteisterd. Den 5™ October stierf de bottelier Jan Jansen tien dagen later overleden twee der '/busschieters" Lenaert Pauwels en Abu am Eransz. Een van de bootsgezellen Dirick Jochumsen stierf den 1™ Novemberden dag daarna weel een busschieter Marten Pietersz. en den volgenden dag de //Provoost" Richard Willemsz. Bovendien waren nog zestien matrozen zoo ziekdat ze buiten staat waren eene hand uit te steken voor de besturing van het schip. Eindelijk den 21st™ November kwam men in 't vaderland terug de Zeeuwsche schepen liepen overeenkomstig den eed door de gezagvoerders aan de Staten van Zeeland gedaan te Vere binnen, van waar ze den 12™ Juni naar Texel waren vertrokken. //Dit is int cort," zoo besluit Eranqois de la Dalle zijn den 269t™ November bij de Staten van Zeeland ingediend rap port dit is int cort het succes van onze reyse die wij ver hoopt hadden beter geweest te hebben met het devoir ende neersticheyd daertoe gedaen. Dan het blyct dat God niet be lieft en heeft voor dit jaer onsen arbeyt te gebenedyendus willen denselven bidden UE. te encourageren noch eens de saecke te behertigen op hope van beter succeswant daer staet te considereren dat wy vernomen hebben soo te Waerhuijsen (Wardöhuus) als in de straete van Nassauwe, door de Samayten, datter by menscheu gedeneken sulcken harden winter noch on- gestadigen somer niet en geweest en heeft als dit jegenwoordich jaer, dus dattet te verhopen is, dat-se dese naest commende jaeren niet desgelyckx en sullen wesen oversulcx de voorn. Reyse beter soude mogen gedaen werden," Neen, schitterende resultaten, groote stoffelijke voordeelen Zie aanteekening E. Archief IVe dl., le st. 11

Archief | 1878 | | pagina 171