176 schappen de middeloorzaken tot bijzondere godhedenen het eeuwig Wezen aller Wezens werd uit het oog en hart verloren. Het is ondertusschen niet te begrijpen dat de teekens, waarmede men deze denkbeelden uitdruktebij alle volken op den aardbodem verspreideven dezelfde zullen geweest zijn elke natie zal daartoe gebruikt hebben zoodanige voorwerpen waarvan zij meende de meeste voordeelen te ontvangen of waar voor zij de grootste bewondering gevoelde. De Egyptenaars gaven aan de eigenschappen van het Opper wezen zekere benamingen naar hunne begrippenwelke het bij geloof naderhand tot personen maakte. Zij vertegenwoordigden zich die eigenschappen ook door zinnebeelden van nuttige sterke en voorzigtige dierenen deze dieren eerst alléén tot godsdienstige beschouwing gewijd zijnde, werden naderhand zelfs voorwerpen van eerbied en aanbidding. De eerste middeloor zaken der zegeningen of rampen waren bij hen de planeten door wier invloed zij waandendatonder het opperbestuur der Godheid bijzonderlijk het lot der menschen beschikt en alles op aarde geregeld werdwelke denkbeelden door de Pheniciërs en Syriërs werden gevolgd en den oorsprong gaven aan de sedert zoo beroemd geworden sterrenwichelarij. De Grieken hadden in hunnen godsdienst wel veel van de Egyptische verborgenheden maar men moet dit aan een lateren tijd toeschrijvensedert verscheidene hunner beroemde wijs- geeren Egypte doorreisd en die wetenschap in Griekenland gebragt hadden. Overigens was de godsdienst der Grieken van eene geheel verschillende soort 1). De Egyptenaars hadden l) Eene fraaie aanteekening van den geleerden heer Maclaine op Be kerke lijke historie va?i Mosheimdeel I, pag. 32, heldert dit gezegde opten aanzien van den oorsprong der godsdienstige eerbewijzingen van de Syriërs en Arabieren aan de hemelsche ligchamen en van de Grieken aan de bosch- en berggoden, Ik voeg hierbijdat de verstandigen ouder de heidenen zelfs niet even eens over den oorsprong hunner goden gesproken hebben. Omtreut drie eeuwen vóór onze tijdrekening durfde zekere Euhkmmius de

Archief | 1878 | | pagina 188