183 Vooreerst is de zeemond van dat kanaal van ouds de Roompot genoemd geweest't geen een ongedwongen over blijfsel is van Romanus portus Romeinsche havenwelke Jnliaan met regt zoo heeft mogen noemen omdat hij de eerste der Romeinen was die een togt van zooveel aanbelang ondernomen had. Wat verder de rivier opwaarts vindt men Reimerswale waarschijnlijk Romanum of Romanorum navale Romeinsche reede of scheeps-timmerwerfwant het woord navale wordt in beide beteekenissen gebezigd. Eindelijk vindt men ook twee sterkten of kasteelen gesticht ter beveiliging van den stroomhetgeen bewijstdat men dezen hield voor eene haven van gewigt, want men had aan den mond ter linker zijde Domburgmisschien Domini burgum aldus genoemd naar den keizerals Heeren verder op ter regterzijde een kasteelnaar hetwelk het dorp Burg in Schouwen den naam schijnt te hebben ontvangen. 10. Indien nu deze gissing van eene Romeinsche haven op den Rijndoor Juliaan het eerst bevaren en naderhand in gebruik gebleven eenigen grond heeftdan kan men gemakkelijk be grijpen hoe de Romeinsche zeehandelaars waarondervooral ten tijde van den afvalligen vorstnog vele heidenen waren gedenksteenen en opschriften hebben gesteld ter eere van .Jupiter, den opperste hunner goden van Neptunus, den bestuurder der zee en van de algemeene godheid van het naaste landdat is de Nehalenniaailen tot kwijting van gedane geloften wegens het be schermen en veilig overvoeren der koopwaren en de verwondering zal ook ophouden hoe er bij Keulen aan den Rijn een steen kan gevonden zijn met het opschrift: Dej® Nehaje- of Neiïai.enniae. Men denke nietdat Burgum alleen in de taal der middeneeuwen een ka steel beteekentwant men sprak reeds zoo ten tijde van Juliaan en voor hem. Bepaaldelijk schijnt het woord gebruikt te zijn voor kasteelen, welke ter be veiliging van de grenzen waren gestigt. Videatur l. 2 4. Cod. de offic. praef. prat. Afr. et lex 6 Cod. de fundis rei privataeibique Gothofr. in notis.

Archief | 1878 | | pagina 195