189 zij aan de zee gewoond hebben. Waarom mag men hen dan niet plaatsen aan de Vlaamsche kusten en een gedeelte der Zeeuw- sche eilanden F te meer daar Strabo in de bovenaangehaalde plaats den dienst van Ceres welke zij met Isis voor dezelfde godheid hieldenplaatst in een eiland nabij Britla?miën. De geleerde Vredius heeft reeds gemeend de voetstappen van het verblijf den Sueven ontdekt te hebben in Vlaanderen nabij Kortrijk in de namen der dorpenSueveghem en Sueveseele. 17 Het schijnt dan, dat er eene zekere godheid, onder de gelijkheid van afbeeldsel en dienstplegtigheden met de Ceres en Isis in- of omstreeks Zeeland vereerd is verscheidene eeuwen vóór dat keizer Juliaan dit land gekend heeft en dus heb ben de Romeinen haar niet herwaarts gebragt, maar gevonden en volgens hunne gewone bijgeloovigheid eerbewijzingen toege- bragtwant het is bekenddat de Romeinen zelfs uit een be ginsel van staatkunde, tempels en standbeelden hebben opge- rigt voor de godheden van alle natiën met welke zij iets te doen haddenin de verbeelding zijndedat zij zooveel te ligter in die landen hun oogmerk zouden bereiken indien zij zich de goden, welke er beschermers van waren, tot vrienden maakten, 18. Laten wij nu zien, of wij uit de landtaal aan den naam van Nehalennia eenig licht kunnen bijzetten in hetgeen te gelijk de eigenschappen van haren dienst en de bijvoegsels van hare afbeelding opheldert. Vooreerst hoop ik dat men mij zal willen toestaan dat het een zamengesteld woord is de oude talen bevatten geene oor spronkelijke woordenuit zoo veel lettergrepen bestaandewij ders zal men er niet aan twijfelen indien dit woord uit de Ik wil evenwel met sommige oud hei elk midi gen den naam van Zeeraven niet afleiden van deze Sueven maar ik heb elders als waarschijnlijk aangewe zen dat die naam van veel lateren oorsprong is.

Archief | 1878 | | pagina 201