191 daarmede zoo het wilmen zal egter gemakkelijk begrijpen hoe daaruit een substantivum. is kunnen afgeleid gewordenhet geen beteekenteene voedstereene die den kost verschaftdie alles verleent wat tot het levensonderhoud noodig isop dezelfde wijze als de kerkvader Tertulliaan zegtSuperstitio Romana finxit Beam Aleatonam alendi in utero foetus en als Ovidius Bacchus noemtnumen Alumntim en Ceres den bijnaam van Alma en Altrix gekregen hadwelke benamingen allen van het Latijnsche voeden afstammen, gelijk Nehalennia van het Duitsche voeden. 20. Het stoote niemand dat men geen Neralena of Neralenna vindt maar Nehalenniawant het is teu aanzien van den klank of letter H bekenddat deze in alle talenzoo vóór als in het midden van een woorddikwijls zonder noodzaak werd bijgevoegd. Tu het bijzonder was dit eigen aan de uitspraak der Noordsche talen gelijk de heer Ihhe aanteekent in het zooeven gemeld Glossarium T. I, p. 753 en niets is waar schijnlijker, dan dat dit ook plaats gehad heeft in het woord naera zoodat zij het hebben uitgesproken nehra omdat de Gothen naar het getuigenis van denzelfden schrijver, T. IIp 370, de R somtijds hard uitspraken als nu gelijk de Duitschers ook schrijven nehren. Vermoedelijk heeft men dan gesproken nehra- lena eu de Romeinen hebben om dien harden klank te ver mijden in hunne opschriften de r weggelatengelijk zij ook den uitgang van het woord naar hunnen tongval zullen gebo gen hebben. Meer bewijs moet men hier van mij niet vergen ik denk ook dat een etymologist volstaan kan met het aanwijzen der wortelwoorden van een zamengesteld woord eu dat men hem te veel zou opleggen indien hij het geheele woord zooals het is zamengesteld moest aantoonen in eene taalwaarvan zoo wei nig is overgebleven

Archief | 1878 | | pagina 203