193 Zij heeft dus alles wat het laud geeftnamelijk vruchtbaar heid der aarde boomvruchten de jagt en de algemeene welvaart die door de hoorns van overvloed wordt afgebeeld. Maar bij een zeevarend volk werd de kost niet alleen be zorgd uit den akker. Zij schijnen ook de winsten der zee van hunne goede voedster te hebben afgewacht en hierom wordt zij afgebeeld met den voorsteven van een schip en de koop lieden wijdden haar standbeelden toe uit gedane beloften we gens de bescherming hunner koopwaren 1). Zouden wij zelfs als het ons werd opgelegdhet denkbeeld van eene algemeene weldoenster eene voedster of Jcostgeefster aftema- ien, wel zinnebeelden kunnen uitvinden die meer gepast zijn dan deze? Ik vlei mij, dus eene waarschijnlijke uitlegging aan deze overblijfsels der oudheid gegeven te hebbenterwijl ik echter de gedachten van anderen niet zal tegenspreken. Het is toch een onderwerp dat altijd aan bedenking onderhevig zal blijven en het is mij om het even of men de Nehai.ennia voor Ceres, Diana, Isisde nieuwe maan wil blijven houden, of voor de verzorgster en kost-geefster onzer voorouders. 1) Ik zal mij niet inlaten met uitleggingen der opschriftenmaar wat wil evenwel beteekenen negotiator cretarius Brittannicianus Handelaar in krijt op Brittauniën Wat deden onze voorouders met zooveel Brittannisch krijtdat het een handel van naam was Ik weetdat de Romeinen een veelvuldig gebruik van krijt maakten namelijk om witte kleederen te wasschen om blanketsel voor de vrouwen te maken en in de schouwspelenom den grond daarmede wit te makendoch dit zal hier te lande geen plaats gehad hebbentenzij het van hier naar elders gevoérd is geworden maai' mogelijk heeft men het krijt hier gebruikt voor kalk, of ook wel voor pot- en steenbakkerijen gelijk de Romeinen zulke potten en vaten maakten van eene soort van krijt, uit het eiland Samos aangevoerd, waarvan Tibullus ergens zegt: At tibi laeta trahant Samiae convivia testae Fictaque Cumana, lubrica terra rota mogelijk ook wel om het land daarmede te mestenhetwelk de heer Canne- gieter de Brittpag. 15 zeer waarschijnlijk gemaakt heeft met eene plaats bij Varro de re Rust. L. 1C. 7. Archief IV®. dl. le st. 13

Archief | 1878 | | pagina 205