90 III. HOUWERPOLDER Een andere polder door eene gedeeltelijke insluiting van den Pluimpot verkregen is de in het hoofd dezes vermelde, die naar zijne eerste beslemming, als //Houwer'' of spuiboezem aldus is genoemd. Deze polder bestaat alzoo uit gronden, die in den Pluimpot, tusschen den dam, waarmede deze stroom in 1556 is afgesloten en het dorp Scherpeuisse zijn aangewassen. Bij de afsluiting in 1556 toch had de stroom op de hoogte van het dorp nog te groot vermogen om die afdamming alstoen daar te bewerk stelligen de dijk was dus op ongeveer een half uur ten noor den van die plaatstot ongerief der ingezetenen aangelegd en het veer van Scherpenisse op Siut-Maarteusdijk daardoor min of meer noodzakelijk gebleven. Kort na de noordelijke afdamming greep evenwel verzanding in het overgebleven en als haven gebruikte gedeelte plaats, waardoor de ingezetenen van Scherpenisse genoodzaakt waren om, wilden zij hunne scheepvaart niet geheel zien verloren gaan, den weg naar zee door spuijiug op de diepte te houden. Tot dat einde, maar ook tot verbetering van de nog minder goede gemeenschap met het land aan den overkant, werd reeds in 1587 eene meer volledige kade tusschen Sint-Maarteusdijk en n het Spuyeaangelegd. Ongetwijfeld hebben wij hier te den ken aan de opwerking van eeneu dam of eene kade, die strekte van den dijk van den polder Slabbecoorne tot aan het spui hetwelk dus aan de zijde van Scherpenisse reeds vroeger was gevormd. Na de voltooijing dezer kade werden de daarachter gelegen grondentegenwoordig de Houwerpolder uitmakende geheel tot boezem gebruiktwaaruit valt op te maken dat de oude spuiwerken onvoldoende moeten zijn geweest tot handha ving der gevorderde diepte van de geul, die Scherpenisse nog altijd met de Ooster-Schelde verbond.

Archief | 1878 | | pagina 100