91 Schoon nu reeds in 1587 te Scherpenisse eene kade of een dam is aangelegdblijktdat de afsluiting toen hier toch nog minder volledig was; want in 1591 had wederom verbetering daarvan plaats. De Spuydijckzoo werd de dam reeds ge noemd, werd alstoen bestraat, met beschoeijingen en leuningen voorzien en de beloopen met kram- en rijswerken gedekt. De kosten van een en ander bedroegen 58 18 12 3, Vlaamsch, waarvan een vierde gedeelte door Scherpenisse en drie vierde gedeelten door den rentmeester1' werden betaald x). Bij de opwerking en verbetering der kade had men onge twijfeld alzoo een tweeledig doel. Eerstens beoogde men daar mede eene betere gemeenschap met Sint-Maartensdijken ten andere trachtte men daardoor een' meer en meer geschikten boezem tot berging van water te verkrijgen. Maar niet alleen voor deze doeleinden waren de werken nuttig, ook de aanlig gende polders werden tegelijk daardoor gebaat. Zij werden nu grootendeels van het onderhoud van een belangrijk gedeelte hunner waterkeeringen ontheven terwijl door de spuijing ook een betere toestand voor hunne suatie ontstond. De op bovenstaande wijze afgesloten oppervlakte slijken en gorsen bleef //Houwer" of spuiboezem tot in 1812, toen de sluis in den damop hoog gezagis gedigt en de gron den zijn drooggevallen. De bodem van den boezem was onder- tusschen door opslibbing zeer verhoogdzooals in den regel bij putten of kolkengevuld met niet bewogen waterliet geval is. De vroegere vaargeul was bij de droogvalling zelfs tot eene gewone schorkreek verengdalleen de kolkdie door de gedurige inlating van het water was ontstaan had nog eene meer aanzienlijke diepte. Werd de Houwerpolder, zoolang hij deel uitmaakte van //het Amortisatie cijndicaat" slechts bestemd tot weiland, al spoedig bleekdat zijn bodem ook bij uitnemendheid geschikt was tot bezaaijingwaartoe dan ook onmiddellijk na den ver- Archief der gemeente Scherpenisse.

Archief | 1878 | | pagina 103