9a koop, die in 1836 plaats had, besloten werd. Ook thans nog werpen de drooggevallen landen belangrijke voordeelen af; ter wijl de binnengedijkte geulover enkele jaren nog een moeras thans voor een groot gedeelte aan den bouwgrond is toegevoegd. Alleen het land ter weerszijden van de kolkonmiddellijk langs den dijk, is laag, vermits het in 1835 is afgeroofd voor 't verzwaren van den dijk. De Houwerpolder maakt deel uit van drie gemeenten Dat gene wat begrensd wordt door den dijk van den polder Slab- becoorne en de overgebleven geul van het vroegere vaarwater behoort tot Sint-Maartensdijk Het daartegen over gelegene langs de dijken der polders Zoute en Poortvlietis bij de gemeenten van Scherpenisse en Poortvliet ingedeeld. De waterkeering is slechts 85 meter lang. Hiervan ligt eene lengte van 70 meter op het grondgebied van Sint-Maartensdijk en eene van 15 mëter op dat van Scherpenisse. Zij was steeds onder den naam van ouden '/Spuidam1'' bij de dijkages van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk in onderhoud; doch vroeger schijnt ook de gemeente Scherpenisse, die bovendien de daarin gelegen spuisluis geheel voor eigene rekening onderhield, van tijd tot tijd in de kosten van daaraan uitgevoerde werken te hebben bijgedragen. Zoo zijn onder andere de kosten eener dijksverzwaringin 1715 besteed, zoowel door de gemeente, als door elk der twee aanliggende waterschappengelijkelijk gedragen. Na de digting der spuisluis was de verhouding der bijdragen steeds minder naauwkeurig bepaald; doch tot in 1835 is gebleken dat door de gemeente ook immer in het onderhoud voor een meer of minder belangrijk aandeel is voorzien J). Niettegenstaande bij enkele gelegenheden als in de jaren 1835 en 1835 zelfs betrekkelijk groote sommen tot verbete ring van den Spuidam zijn besteedis het evenwel niet ge bleken dat door grondeigenaren van den Houwerpolder daar voor ooit eenig dijkgeschot is opgebragt. Eerst in 1865 heeft Archief der gemeente Scherpenisse.

Archief | 1878 | | pagina 104