93 het dijksbestuur van Scherpenisseingevolge besluit van inge landen het gedeelte behoorende tot die wateringgelijkelijk met de overige gronden in die dijkage aangeslagen, Maar ook deze aanslag kwam niet uitsluitend ten bate van den polder hij vloeide in de kas der watering en slechts nu en dan moest daarvan een gering gedeelte worden afgezonderdten behoeve van het stukje zeedijkbij dat ligchaam in onderhoud. Op pervlakkig beschouwdwekt het bevreemdingwaarom de aan liggende waterschappen tegelijk met de gemeente Scherpenisse zich met het onderhoud van den Spuidam die den Houwer- polder beschermdehebben belast. Neemt men evenwel de vroegere toestanden waaronder de spuiboezem is tot stand ge komen in aanmerkingdan wordt de aanleiding daartoe dui delijk. Uit het voorgaande toch is geblekendat de belangen der betrokken waterschappenzoowel als die der gemeente Scher penisse door de verdere insluiting van het oude vaarwater alle in meerdere of mindere mate werden bevorderd. De Houwer zelf was, als spuiboezem, geen baatgevende polder, en kon mits dien ook niet in zijn eigen onderhoud voorzien. Alleen dus die ligchamenwier belangen door den gelegden dam en de daarin aangebragte spuiwerken werden gebaatwaren voor het onderhoud der werken aansprakelijkendat deze wijze van handelen ook nog eenigen tijd bleef voortduren nadat de polder reeds was drooggevallen laat zich alleen uit de gewoonte verklaren. Sinds 1872 wordt echter nu door de grondeigenaren van de zen polder in het onderhoud van den ouden Spuidam of de waterkeeringvoorzien de dijkgeschoten die daarvoor moeten worden opgebragtzijn evenwel steeds geringdaar de water keering slechts aan geringen golfslag ligt blootgestelden bo vendien door hooge slijken wordt begrensd. Sinds genoemd jaar heelt de 12,1980 hectaren groote polder ook een eigen bestuur, bestaande uit een' dijkgraaf, die tevens ook de be trekking van ontvanger-griffier bekleeedt. De bedijking behoort ook tot het calamiteuse waterschap Scherpenisse, waardoor zij

Archief | 1878 | | pagina 105