100 reeds in 1310 met het ambacht van het Oudeland is beleend. De door graaf Willem III verstrekte verlijdbrief was geschre ven te Zierikzee op maandag na Palmzondag en in dit stuk noemt de graaf Geront" zijn1 getrouwen man, die in zijns vaders dienst menige //smart en zwarenisse" geleden had x). De zoon van dezen Geront was Pieter van Oveubordene no pens wien wij vernemen dat hij in 1327 op dingsdag na Palmzondag eenige hier gelegen tienden verkocht aan den abt van Middelburg en voor welker levering hij 's woensdags daaropvolgende zijne overige goederen verbond. In 1339 was deze Pieter Gerontszoon ambachtsheer van Sint-Maartens dijk docli in 1368 treffen wij reeds als zoodanig Prank van Borssele man van //Aeleonora, suster van Sulen aan. Deze was door graaf Albrecht met het ambacht beleend, krachtens koop- en verlijdbrief van laatstgemeld jaar. Hoe of op welke wijze de heerlijkheid van het geslacht der van Over- bordene's gekomen is in dat der van Borssele's is niet ge bleken. Vermoedelijk waren de heeren uit het eerste huis niet bijzonder gegoedwant zooals wij zagenverkocht Pieter Gerontszoon, in 1327 reeds een deel zijner hier gelegen tien den en zoodanige verkoop had ook in 1348 plaats gegrepen. Het is hoogstwaarschijnlijk dat deze ook een deel zijner overige goederen of heerlijke regten heeft verkocht en wel aan Pi.oris van Borssele Cz., wiens verkregen brieven en handvesten van Sint-Maartensdijk door graaf Willem V reeds in 1354 werden bevestigd. Hoe het zij, uit het een en ander blijkt, dat de overgang van het ambacht van het huis der van Overbordene's in dat der van Borssei.e's heeft plaats gehad, omstreeks de helft der 148 eeuw, en dat liet laatste reeds hier belangrijke bezittingen heeft gehadlang vóór dat de verheffing van het leen op bovengenoemden Prank had plaats gevonden. Op heer Prank is gevolgd Pi.oris van Borssele man van Palmzondag is de zondag voor paschen wanneer des Heilands inhaling in Jeruzalem door de R. c. met palmtakken gevierd wordt.

Archief | 1878 | | pagina 112