103 In 1540 komt Maximiliaan van Egmond als heer, en in 1552 reeds zijne dochter Anna, als vrouw van Sint-Maartens dijk voor zonder dat daaromtrent iets naders wordt vermeld. Anna van Buren nu was gehuwd met prins Willem: I en bragt het ambacht alzoo in het geslacht van Oranje over waarin het gebleven is tot op het eind der vorige eeuw. De eerst geboren graaf van Buren uit het huis van Oranje was 's prinsen oudste zoon, Eilips Willem, die op den 8" Julij 1559 door Eilips II, en in 1611, door de //gecommitteerde raden,1'' van Zeeland met de heerlijkheid werd verlijd. Willem V prins van Oranjewas de laatste die door genoemde raden nog op den 4" December 1752 met de heerlijkheid is beleend. Na deze uitweiding gaan wij over tot de afzonderlijke be schrijving der polderswaarbij alleen nog valt op te merken dat bij de daarin in acht genomen volgorde niet overal op den ouderdom der dijkages is geletmaar na het Oudelanddat als de kern van het geheele waterschap moet worden aange merkt eerst de accressen aan den noordkanten dan die aan den zuidkant daarvan gelegenzijn beschreven. Onder de laatste kwam het mij gevoegelijk voor ook den Muijepolder even als of deze nog deel uitmaakte van het waterschapop te nemenomdat vooral zijne vroegere geschiedenis ten naauwste met die van de andere polders zamenhangt. Oudelandpolder. De polder Oudeland iseven als zoo menige andere oude wateringuit eene vereeniging van afzon derlijke bedijkingen en uit rondom in zee gelegen gronden gevormd. Wanneer en door wien deze eerste, zeker zeer ge- wigtige bedijkingis uitgevoerd is niet gebleken. Reigers berg noemt zonder aanhaling van bronnende aloude heeren van Bolissele voor de bedijkers er van, maar geeft verder niet op wanneer en op welke wijze de inpoldering zou zijn geschied. Wij hebben dus wel grond om de waarheid van dit berigt in twijfel te trekken en vooral is men daartoe geneigd wanneer men verneemtdat nu juist de oudste heeren van het land

Archief | 1878 | | pagina 115