107 aanstoot der zee heeft te verduren gehad; wei waren het zooals wij reeds opmerkten, vooral aan zijn' noordelijken kant, uitge breide waterplassen die zijne dijken bespoelden doch zij waren niet diep en een zware golfslag kon bij gewone vloeden zich daarin derhalve niet ontwikkelen. Ook langs de andere kanten waar de polder bovendien niet tegenover de stormstreken lag gekeerd werd de dijk door hooge slijken begrensdmaar niet tegenstaande deze gunstige omstandigheden zal de eertijds mid den in zee gelegen dijkage bij het heerschen van geweldige stormen toch vaak eene prooi der golven zijn geweest. Dan niets is ons ook van die rampen bekendalleen de dijken dra gen daarvan nog de onuitwischbare sporen en langs den Pluim- pot en tegenover den Muijepolder is het duidelijkdat eenmaal daar zelfs afsnijdingen zijn noodig geweest. Het oudste berigtdat nopens het dijkwezen wordt aangetrof fenis uit het eind der 16e eeuw, en daaruit blijkt, dat als- toen de waterkeering met rijs- en steenwerken moest worden voorzienin welker kosten ook door de andere polders werd bijgedragen. Vermoedelijk heeft de polder vóór dien tijd nog geene kunst- of zeewerken gehad, en de aanleg er van schijnt noodig geweest te zijn tengevolge eener merkelijke verlaging van de voorgronden onmiddellijk langs den dijk. Door den vloed van 1 November 1532 zijn ook de zeewe ringen van dezen polder zwaar geteisterd. Men leestdat //het land van Sint-Maartensdijk" alstoen zelfs is //geïnundeerd;" doch de geschiedschrijver, die dit verhaalt, geeft niet op, welke polder meer bepaald door deze ramp werd getroffen weshalve het overstroomde deel even zoo goed het Oudelandals eene der overige van de destijds bestaande bedijkingen kan zijn geweest. Door eenen stormvloed als de hier bedoeldedie het zeewater schier over alle dijken en dammen naar binnen joeg kan ook wel het geheele waterschap zijn ondergevloeid 1). Ook had dijkbreuk plaats door den voor dit gewest zoo Boxhorn op Reigersberg, deel II, pag. 433.

Archief | 1878 | | pagina 119