112 sloten met twee deuren, die tegen genoemden stijl sluiten. De aanslagdorpels liggen 1,37 meter beneden A. P. In het buitenfronl der sluis is eene hardsteenen peilschaal aangebragt, waarvan de 0of het hier aangenomen hoogwater overeenkomt met 1,42 meter boven A. P.; het laagwaterdat vóór de sluis niet kan worden waargenomen kan aangehouden worden op 3,50 meter beneden H. W. of op 2,08 meter be neden het genoemde peil. De grootte van den polder bestond eertijds maar uit 1000 schotbare gemeten; tegenwoordig omvat hij 460,7351 hectaren, waarvan 41,4935 hectaren vrij- of vroonlanden zijn. De bodem bestaat uit niet zeer zware klei en is hier en elders zavelachtig. Het westelijke deeldat later aan den polder is toegevoegd bevat zwaarderen grond en is dus kennelijk ook uit jongere zeebezinking gevormd. Middel land polder. Het Middelland zooals het in de om wandeling genoemd wordt, is eene aandijking tegen het Oude land en bestondzegt Dkessei.huis reeds vóór 1359 1). Aan welke bron deze oudheidkundige die tijdsbepaling heeft ontleend is niet gebleken; waarschijnlijk is zij alleen gesteld naar aan leiding van een charter, dat op dezen polder wel betrekking heeftdoch overigens niets omtrent den tijd zijner bedijking bepaalt. Uit andere stukken blijktdat de tijd van de ont ginning dezer gronden heel wat vroeger heeft plaatsgehad, zoo als ook nader zal worden aangetoond. Alvorens wij evenwel daartoe overgaan zij opgemerktdat deze dijkage eerst na de vorming van den Noordpolder met den naam van het. Mid delland is bestempeldvroeger tochtoen haar noordelijke dijk aan de zee lag blootgesteld en zij dus nog de eenige aandijking waswerd zij in tegenoverstelling van de oudere gronden, eenvoudig //het Nieuwland" genoemd. Eerst bij de bedijking van den Noordpolder lag deze dijkage tusschen twee Dresselhuis, Be provincie Zeelandnoot 77.

Archief | 1878 | | pagina 124