116 genoemdwelligt omdat de overstrooming door welke zij is ontstaan, reeds op den 11 November van het jaar 1368, toen de 2e Sint-Maartensvloed in Zeeland zoo groote schade aanrigtte, heeft plaats gehad Ook in het westelijke gedeelte van den polder wordt eene diepe wieljuist in een bij de be- bedijking afgedamd water aangetroffenZij ligt echter te ver van den tegenwoordigen dijkom te worden beschouwdals door eene daarin gevallen dijkbreuk te zijn veroorzaakt. Dan het is ook wel mogelijk dat de dijk eertijds digter langs of zelfs wel ter plaatse van deze wiel gelegen heeften dat na eene daarin ontstane doorbraak eerst de thans bestaande rigting is gevolgd. Het is ook mogelijk, dat men met de afdamming van de daar gelegen geul niet zeer voorspoedig is geweest, zoo- dat het plan van aansluiting aan het Oudeland reeds tijdens de uitvoering der inpoldering moest worden gewijzigd. Hoe het zij in elk geval blijktdat ook hier eene gewelddadige instroo ming van het zeewater heeft plaats gehadterwijl uit de be langrijke nazakking van den daar tegenover gelegen dijk is op te makendat deze ook op zeer slappen bodem of op kort te voren aangeslibde gronden is aangelegd Alleen merke men nog op, dat bij het graven langs den dijk, hier Vilvoordsche steen wordt aangetroffen, een bewijs, dat bij de afdamming dei- kreek ook rijswerken zijn noodig geweest. Zooals te begrijpen is valt van het dijkwezen van eenen pol der, wiens waterkeering reeds in het begin der 14e eeuw voor een groot gedeelte, en in 1556 voor het geheel aan de zee onttrokken is, niet veel te zeggen. Zekerlijk zullen de daaraan gemaakte kunstwerken tot verdediging ook van geringe beteekenis zijn geweestwant de dijk lag door hooge slijken die spoedig in rijpe schorren veranderden, begrensd, Uit den aard der zaak is de geschiedenis van dezen polder dus kort, doch alvo rens wij die eindigen, moet nog met een enkel woord van de vroegere wijze van uitwatering worden gesproken. J. C Beijer Gedenkboek van Nêerlands watersnoodpag. 71.

Archief | 1878 | | pagina 128