Noordpolder. De Noordpoldereveneens een aanwas aan den noordkant van het Oudeland is de grootste polder van het waterschap. Hij verschilt in grondgesteldheid en uiterlijk voor komen echter luttel van den voorgaanden althans wanneer men het westelijke deeldat over het algemeen iets lager is buiten beschouwing laat. 117 De polder sueerde oudtijds op den Pluimpot. Uit de inge zakte dijksbeloopen bij de zoogenaamde Groote en Kleine Pan dekens blijkt nog duidelijkwaar de zeesluis gelegen heeft. Over enkele jaren had onder de kruin des dijks daar ter plaatse ook nog eene instorting van grond plaatsjuist toen men daarover henenreed. Bij de afdamming van den Pluimpot is deze sluis waarschijnlijk gedigt, en heeft men den polder doen uitwateren op het Oudeland. Daarvoor werd jaarlijks zoolang de kosten van de suatie der groote polders niet voor gemeenschappelijke rekening werden bestreden xi Vlaamsch of 66 aan den polder Oudeland uitgekeerd Tengevolge van de hoogere ligging van dezen polderzal zijn bodem wel geen' last van het hemelwater hebben ondervonden en ook toen de loozing nog op den Pluimpot plaats vondzal de bedijkingin vergelijk met het Oudelandweinig nadeel door eenen minder spoedigen afloop van het water geleden hebben. De Middellandpolder die deel uitmaakt van het waterschap omvat 263,9323 hectaren schotbaar- of zoogenaamd dijkersland en slechts 1,9430 hectaren vroonland 2). Zijn bodem be staat uit middelmatig zware zeeklei en is dus kennelijk van veel lateren tijd dan die van het Oudeland. De tijd van bedijking is onbekend doch in de domeinreke ning van 1339 wordt reeds verantwoord het grafelijke geschot van de polders OudelandMiddelland en Nieuwlandzijnde l) Rekeningen van den polder vau de jaren 1570 en 1571. 3) 's Polders overlooper.

Archief | 1878 | | pagina 129