8 worden bezocht. De voornaamste der stroomenwaardoor de als uit het water verrezen eilandjes werden omspoeldwaren de Eedie, van het noorden naar het zuiden vloeijende, de Haastee met de Schoudee verbondde Zouteewelke gedeel telijk de scheiding vormde tusschen //Scarpenesse" en n Portfliet," en de Holvlietdiena de beide Goten en andere watertjes te hebben opgenomen in de Haastee en in de Schoudee uit mondde. Van al deze vlieten vinden wij nog de sporen terug in de kronkelende, lage wegen, of in de drassige weilanden, en niet zelden treden zij bij vele regenszelfs voor den minst ingewijde, nog duidelijk te voorschijn. De bijgevoegde kaart van Scherpenisse vóór zijne bedijking geeft een duidelijk overzigt van de gesteldheid der gronden in dien grijzen voortijd. Al de daarop voorkomende wateren zijn naauwkeurig opgenomenen ten opzigte van hunne rig- ting en zamenvloeijing bevond men zich geenszins op het gebied van gissingenmaar op dat van strenge waarneming. Niet spoedig waren al deze vlieten opgedroogd. Eeuwen achtereen zullen zij zelfs nog als binnenvaarten hebben dienst gedaanen eerst bij een beteren afloop van het water naar zee en het meer in cultuur brengen der steeds drooger vallende gronden zullen zij van lieverlede in gewone kleiwegen zijn veranderd. Veel is voor die verandering evenwel niet gebeurd. De ondiepe geulen werden in de hellende oevers ter wederzijde van het land door slooten gescheiden, en de daaruit verkregen speciemeestal slappe zeekleistrekte tot verhooging der bed ding die den eigenlijken weg moest vormen. Nog overal kan dit bij in stroomen of kreken aangelegde wegen worden opge merkt terwijl het aan de daar langs gelegene slooten zelfs nog duidelijk zigtbaar is, waar ter plaatse deze tegen de holle of bolle zijden hunner oevers gegraven zijn. Het valt niet te ontkennen dat bij de thans voortgezet wordende verbetering der wegen door ophooging of bezanding veel van hunnen oorspronkelijken toestand verloren gaatzij zullen evenwel nog zeer lang beneden het maaiveld gelegen

Archief | 1878 | | pagina 12