124 grensd waren door een diep die wateringegenoemdaan den zuidkant lag het land van Sint-Maartensdijk en aan de west- en noordzijde, werden achtereenvolgens //de Hals" en //het Jan-Huge gat" aangetroffen. Na de bedijking, die ech ter ook nu nog niet spoedig schijnt te hebben plaatsgegrepen, zijn deze gronden bekend geweestonder den naam van den polder van //de Waarhede" of het Uiterste-Nieuwland, en zijn blijkens de beden rekeningen van Beoosten-Scheldein 1455 het eerst bereden of schotbaar gemaakt. Het is uit het laatst verstrekte octrooi niet op te maken wanneer de indijking dezer gronden heeft plaats gehadook uit het opnemen van den polder onder de belastbare landen is niet met zekerheid te bepalen in welk jaar hij is gevormd doch zekerlijk moet hij bij den aanslag in de beden minstens zeven jaar hebben bestaan. Meest alle nieuwe inpolderingen toch werden voor den tijd van zeven jaar vrij gesteld van alle lasten of beden slechts bij zeer kostbare indijkingen werd die termijn tot veertien en in enkele gevallen zelfs tot een en twintig jaar verlengd al naar mate van het gevaarwaaraan de nieuwe dijkage lag blootgesteld. Na dien tijd werden de gronden //schotbaar verklaard" en in de eerstvolgende bede, even als de oudere landenaangeslagen. Zoo zal het ook met het Uiterste-Nieuwland zijn gegaanenbf er moet tusschen 142-3 en 1455 niet ééne enkele bede zijn opgebragtof wei de polder die niet onder de kostbare bedijkingen kon worden gerangschiktmoet slechts zeer kort voor zijne schotbaar ver klaring hebben bestaan. Maar laten wij zien of de tijd van bedijking ook hier niet nader kan worden bepaalddoor na te gaanwat geschreven bronnen ons deswege berigten. In 1431, zegt Reigersberg, werden onder Tholen eenige aanwassen beverscht en kort daarna laat hij er op volgen bepolderde heer Frank van Borssele zekere gorsen aan 't land van Sint-Maartensdijk waar later Sint-Annaland is bedijkt. Hier nu kunnen wel geene andere schorren zijn bedoeld dan die waaruit het Uiterste-Nieuwland

Archief | 1878 | | pagina 136