9 zijn en eenmaal daarmede gelijk vallendezal uit de hel ling der aanliggende akkers hun oorsprong nog te ontraad selen zijn. Uit de oude gesteldheid van het land blijktdat de afdamming van de Ee wel de meest gewigtige is geweest van al de hier afgesloten wateren. Op den door de noordelijke uitmonding gelegden dam is het dorp, dat in 1285 nog Scarpenissedam wordt genoemdgebouwd 1). Nopens deze Ee kan worden opgemerkt, dat zij de talrijke eilandjes d"°lde of splitste in eene oostelijke en westelijke groep, welke later, schoon door ver schillende banden aan elkander verbonden, ook twee afzonder lijke heerlijkheden vormden. De gronden aan den westelijken kant van het water gelegen, leverden het ambacht Westkerke, en die aan den oostkantdat van Scherpenisseop. Nog he den ten dage bestaan deze twee afzonderlijke heerlijkheden met de scheiding tussc'hen beide. Het dorp Westkerke, dat reeds in de 18e eeuw zijne bijzondere heeren had, lag aan den Holvliethet was evenwel niet op een dammaar langs een open stroom op een verhoogd terrein gebouwdeven als het voormaals oostelijk daarvan gelegen Scoondorpe waaruit blijktdat het een ouderen aanleg heeft dan het Scarpenissedam." De Ee-arm, die in zuidoostelijke rigting liep, was op het laatst of bij de afsluiting merkelijk dieper dan het eigenlijk verlengde van dien stroom. Nog in de voorgaande eeuw was de grondslag van dat gedeelte hetwelk thans onder den naam van //het Wegelbekend isslechts een uitgebreid moeras, waarin alleen sek en riet zich welig ontwikkelden. Ook nu nog bevat het drassige plaatsendie bij regenachtig weder vaak onder water vloeijen. Doch, niettegenstaande deze lage gesteld heid levert de grondslag daar nu beter weiland opdan op de hooger gelegen streken, die reeds eeuwen te voren boven het polderwater gelegen waren. OorJcondenboek van Holland en Zeeland, deel II, blz. 253.

Archief | 1878 | | pagina 13