14,4 bevestigd, wanneer men verneemt, dat juist in 1512 een Sint- Maartenspolder is schotbaar gemaakt ter grootte van 60 geme ten. Uit niets nu. is gebleken, dat behalve de Kleine-Muije, nog eene andere bedijking is verloren geraaktterwijl de Voorschreven schotbare oppervlakte juist overeenkomt met die van dezen polder uit dien tijd. Het is alzoo niet zonder grond, wanneer men aanneemt, dat deze bedijking eertijds alzoo onder den naam van Sint-Maartenspolder is bekend geweest. De dijk die deze smalle strook lands omslootwas 2625 meter lang. Thans is hij nog over nagenoeg 2550 meter aan wezig. Het Schenkel dijkjewaartegen later de Molenpolder is bedijktis geslechthet oude dijkstaal er van is evenwel nog duidelijk zigtbaar als zijnde het overal door slooten van de ove rige gronden gescheiden. De gelegde dijk wordt tegenwoordig nog over 1323 meter door de zee bespoeld hij wordt grootendeels door hooge slij- ken en rijpe schorren begrensd, waarom ook weinig kunstwer ken ter zijner voorziening noodig zijn. Doch al heeft ook deze kleine polder door zijne gunstige ligging nooit veel van den slag of den stroom der wateren te lijden gehadvan zware rampen bleef hij daarom niet bevrijd. Of de polder evenwel door de geweldige stormvloeden der 16" eeuw is overstroomd geweestkan bij gemis aan berigtenniet worden gezegd ook blijkt niet of in 1625, toen allerwegen zoo groote schade aan de zeedijken ontstond, zijne waterkeering is doorgebroken. Maar de voor geheel Zeeland zoo geduchte vloed van 26 Ja- nuarij 1682 was voor hem allernoodlottigsthet geweldig op- eengeperste water drong over den binnendijktengevolge van eene gevallen doorbraak in den afsluitdijk van den Pluimpot bij Sint-Annalandnaar binnenen langs het Sint-Maartens- dijksche gat was de overstorting zoo sterkdat de dijk het schier begaf. Het water alzoo van alle zijden naar binnen ge stroomd, had deze vruchtbare gronden binnen weinige uren in eene bare zee veranderd. De schade door den vloed aan

Archief | 1878 | | pagina 156