145 de dijken toegebragtwas evenwel gering daar deze niet wa ren doorgebroken. Grooter was echter het nadeeldat aan 'fc gezaai door het zoute water was veroorzaakt. Op den 17 November 1775 toen het zeewater door eenen woedenden storm wederom tot eene ongekende hoogte werd opgestuwdvloeide de polder over den Houwerdijk ter diepte van één voet weder onder. De schade aan de vvaterkeeringen ontstaanwas evenwel ook toen geringuithoofde de dijk ook bij de zwaarste overstortingniet was bezweken. Erger was het daarentegen bij den stormvloed van 15 Januarij 1808 gesteld 5 toen door de overvloei]ing eene doorbraak was ontstaan kort bij den Yeerwegvan ongeveer 18 Rijnlandsche roeden lang en 20 dito voet diep. De instrooming van het water door deze opening was zoo sterk dat een vaartuighetwelk daar tegenover lag vastgemeerdvan voor zijne touwen dreef en door den vloed werd gesleurd tot tegen den dijk van den pol der Oudeland. Behalve de aan vruchten en landen toegebragte schadedie moeijelijk te berekenen is kwam deze ramp den polder op f 2500 te staan. Even als na den vorigen vloed werden ook nu de dijken verhoogddoch de genomen voorzorgen waren niet vol doende om in het toekomende dergelijke noodlottige gebeur tenissen te voorkomen. Reeds door den daarop gevolgden storm vloed van 1825 werd de polder dan ook weder in het bijzon der getroffen het waterandermaal tot eene ongekende hoogte opgezweeptgolfde daarbij met zooveel geweld over den dijk dat weldra vijf doorbraken daarin ontstonden. Hij stak alzoo andermaal het hoofd onder water en daar ook de binnendijk tegenover den Pluimpot bezweek, rolden de golven door tot tegen den zeedijk van het waterschap Sint-Annaland. De schade aan de zeeweringen toegebragtwas groot, vooral wan neer deze wordt beschouwd in betrekking tot de geringe opper vlakte des polders. Dan hoe ook gedruktingelanden bestre den met nieuwen moed de zeeen ontrukten der golven ander maal hare prooidoor den polder weder te herdijken. Archief IVe dl., 2e st. 10

Archief | 1878 | | pagina 157