149 In 1509 toch is reeds het oudste en merkwaardigste ge deelte van Stavenisse door het water overweldigdal de polders aan deze zijde der //Kamer" met het dorpje Stavenisse werden eene prooi der golven, en bleven gedurende 90 jaren achtereen als opene slijken en gorsen //drijven" Alleen het aan de overzijde van dit water bedijkte Oud-Kempenshofstede bleef van de ramp, die het oudere gedeelte trof, bevrijd, en stak tegenover de schier onafzienbare schorren jaren langeenzaam en verlaten het hoofd boven de wateren uit. In 1599 is een groot stuk van het verdronken eiland her- dijkt, en in 1656 en 1713 werden andermaal nieuwe aanwin sten met den Margaretha- en Nieuwen-polder verkregen. Bij al deze bedijkingen zijn de voormalige stroomen door welke het oude Stavenisse eertijds van de andere bedijkte streken lag gescheiden geheel afgesloten zoodat de nieuwe inpolderingen thans als aandijkingen tegen de waterschappen van Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland kunnen worden aangemerkt. Tegenwoordig treft men in de heerlijkheid van Stavenisse alzoo behalve Oud-Kempenshofstede de polders Stavenisse MargarethaNieuw-Zuidmoer en Nieuw annex Stavenisse aan. Vroeger vond men er ook nog het zoogenaamde Klein - Alteklein," doch na de bedijking van den Nieuwen polder an nex Stavenisseis de buitendijk dezer kleine dijkage vermoe delijk al spoedig geslecht. Stavenisse was voorzeker ook een der oudste gedeelten van dit gewest, want het komt reeds in 1206 als een afzonderlijk eilandje voor 1). Het was van het land van Sint-Maartensdijk door den Hals en de Kamer gescheiden, en werd tegenover Noord- en Zuid-Beveland door de Ooster-Schelde bespoeld. Het is overigens niet wel mogelijk de juiste ligging van het eiland voor te stellen naauwkeurige kaarten van de oude ge steldheid toch ontbreken terwijl een groot gedeelte van het land in de diepte is verdwenenen dus ook niet meer tot op- F. van Mieris Groot Charterboekdeel Ifolio 147.

Archief | 1878 | | pagina 163