154 jaar moest zelfs .35 gemeten lands worden uitgeslagen of beroofd 1). Het is niet meer te bespeuren, van welken kant het water bij die overstrooming is naar binnen gedrongen wel is in den n Zandbloknog eene zeer diepe wiel aanwezigdoch bij de beversching des polders is de nieuwe dijk aldaar buitenwaarts gebragtwaardoor de dijkage dan ook eer in omvang is toe- dan afgenomen. De doorbraakbij welker digting in 1532 land werd buitengedijktmoet dus elders worden gezochtver moedelijk was zij veroorzaakt aan den noordkant van liet land want uit de regte strekking van den daar bestaanden dijk is op te maken dat deze later dan de andere waterkeeringen is aangelegd. Dat in elk geval de doorbraak tegenover den Zand blok ook vóór de bedijking van den Stavenissepolder is ont staan blijkt uit de opgeslibde dijkputten vóór den daar weder aaneengesloten dijk geen spoor toch van berooving wordt op gemerkt en hieruit is het duidelijkdat de vloed over de uitgeladen gronden zelfs nog langen tijd na deze gebeurtenis moet hebben heengevloeid. De nieuwe waterkeering, waarmede de polder vóór den Zand blok werd herdijktwas 230 of 231 roeden lang; zij behoorde aanvankelijk nietzooals de andere dijkentot de goederen van het ambacht; maar is door den polder in 1614 in erfpacht daaraan afgestaan. De oude zeedijkdie bij het digten van deze doorbraak ingepolderd iswas 3 gemeten 105 roeden groot; hij kwam later voor als vroonland en is door Adriaan Pi.uimpodt in 1629 verkocht 2). Door de herbedijking van den polder Staveuissein 1599, werd de ligging van Oud-Kempenshofstede tegenover de zee weder veel gunstigereen groot gedeelte van zijne waterkeering langs de Kamer viel daardoor zelfs droog en toen in 1656 ook de Margarethapolder werd aangewonnenwas aan deze zijde in het geheel ruim 3290 meter lengte dijk aan den aanloop Boxhorn op Reigersberg, deel J, folio 54. Schepeneuboek van Staveuisse.

Archief | 1878 | | pagina 168