56 De polder had steeds zijn eigen beheer; hij was ook van den aanvang af administratief van de dijkages aan deze zijde der Kamer gescheiden. Zijn tegenwoordig bestuur bestaat uit een' dijkgraaf en twee gezworenen met een' ontvanger-griflier, en het is niet geblekenof dit college vroeger uit eeu grooter aantal leden heeft bestaan. De grootte van Oud-Kempenshofstede komt verschillend voor. Zooals wij hebben gezien uit de voorwaardenwaarop het be dijkt is, moest de ringdijk 700 gemeten lands omvatten; het blijkt niet of deze grootte werkelijk is ingepolderddoch als men in aanmerking neemt, wat door inbraken of overstroomin gen is weggespoelddan is 't uit de tegenwoordige gemetsge- tallen duidelijkdat men er niet ver beneden gebleven is Thans beslaat de dijkage maar eeue oppervlakte van 253,6112 hectaren of van omtrent 660 gemeten, en onder deze opper vlakte zijn de vroonlanden begrepen zonder deze is de polder maar 221,4146 hectaren groot. De in 1532 afgeroofde gron den waren het eigendom van den polder; zij werdeu jaren achtereen ten bate daarvan verpacht, doch in 1666 zijn ze ten overstaan van schout en schepenen publiek verkocht Thans maakt deze bedijking ook deel uit van het calami- teuse waterschap Stavenisse, hetwelk haar over 3292 meter lengte beschermtde daarvoor op te brengen bijdrage komtvoor het geval de uitgaven van de zeeweringen der watcrkeering dit vorderen, op hoogstens f 1,70 per hectare te slaan. Men is ingeland van don polder bij een bezit van 8 hecta ren vroeger werd een eigendom van 20 gemeten daartoe ge vorderd. De grond bestaat uit zeer ligte klei en is op enkele plaatsen zavelachlig. Stnvouissopolder. Zooals reeds is opgemerkt vormden de «verdronken" gronden van het oude Stavenisse gedurende 90 'j Schepencnrcgislcr vnu Stavenisse.

Archief | 1878 | | pagina 170