158 Noord met enkele kleine bogten in nagenoeg westelijke ngtmg tot even voorbij den Groenewegvan daar buigt zij zich in noordoostelijke hoofdstrekking omtot bij de Westhavennol van waar zij eerst in zuidoostelijke strekking tot bij het dorp en later in noordoostelijke rigting tot aan den dijk van Oud- ICempenshofstedepolder haar punt van aansluiting bereikt. Met het eersteregte eind bij den Noordpolder zijn achtereenvolgens de Hals en de Kamer afgeslotenmet het laatste dijkvak bij het dorp is ook het andere der genoemde wateren niet ver van zijnen uitloop in zeeafgedamd. He geheele lengte van den gelegden dijk bedraagt omtrent 8300 meter of 1^ uur gaans. Ook deze dijkage lag zeer voor den aanval der Ooster- Schelde blootbij westelijke en noordwestelijke stormen joeg deze breede stroom zijne golven er regt op aan en geen wonder dus dat zij vooral na het verdwijnen der voorliggende gor- sendan ook menigwerf vreesselijk werd geteisterd. Door den stormvloed van 30 December 1665 braken de zeeweringen van den nieuwen polder zelfs door; groote schade werd daardoor veroorzaaktwant het water stroomde tot zoo danige hoogte naar binnendat zelfs de overgangen in de dijken van enkele aanliggende polders in allerijl moesten wor den gedigt Ook door den geduchten stormvloed van 26 Januarij 16S2 vloeide de polder in en bij de zware dijkgescho- ten die alstoen tot herstel der geleden schade moesten worden opgebragtwerd ook nog 200 Ylaamsch tegen eene rente van 6 ten honderd opgenomen 2). Bij eene dezer overstroomingen is de dijk juist tegenover de voormalige Kamer aan den westkant der dijkage doorgebroken zijnde dit nog duidelijk zigtbaar aan den dijkdie bij de onmiddellijk daarop gevolgde beversehing buitenwaarts om de ontstane wielbij wijze van vingerlingis opgeworpen. Uit de beide bouten aan het begin der schenkeldijken kan nog J) Archief der polders vaa Sint-Maartensdijk. 2) Archief der polders van Stavenisse.

Archief | 1878 | | pagina 174