160 Achter om dezen val werd nu nog wel eene kade opgeworpen van 1,50 meter boven gewoon hoogwater; doch met geen ander doeldan om den binnendijks gelegen grond, dien men noo- dig had tot verzwaring van den buitenberm van den nieuwen dijknog eenigen tijd voor overstrooming te beveiligen. Het voorbeloop van den inlaagdijk werd ondertusschen ook verbeterd en op de meest aan golfslag bloot komende plaatsen met puin- glooijing en op de minder ongunstig gelegen vakken met win- terkrammat, voorzien. Op den 8 Januari) 1844 brak de voor schreven kadetot tijdelijke afsluiting opgeworpen dooren bespoelde de zee voor het eerst den nieuwen dijk. Op den 3 October 1849 had wederom een groote val aan de Westnol plaats; een betrekkelijk lang stuk dijk viel daar door ook nu weder in de diepte wegen in I860 greep eene bezetting van den geteisterden oever met vier zinkstukken plaats. Steeds bleef de stroom nadeelig op de kust werken, want op den 9 Augustus 1850 ontstonden aan de Oostnol en op 26 November 1860 aan den kop van de Westuol wederom vallen van welke de laatste in 1861 met twee kraagstukken en eene zware steenbestorting moest worden voorzien. Sedert 1860 hebben vóór of aan dezen polder geene dijks- vallen meer plaats gegrepenschoon het oevervak tusschen de peiiraaijen XIII en XXY evenwel nog altijd in meer of min hevige mate door den stroom bleef bedreigd. Ook de voorgron den van de in 1844 aan de zee prijs gegeven inlaag, nemen steeds afniettegenstaande deze met dammen die tot aan het laagwater reiken zijn bezet. He zeedijk, waarmede de polder wordt beschut, is 5170 meter langhij is tegenwoordig langs de Ooster-Schelde en het Xeeten met steenglooijiug verdedigd. Aan het begin, waar nog eenige schorren aanwezig zijn is nog geene voorziening noodig het voorbeloop van den dijk langs de in 1656 gemaakte haven heeft men eerst in den laatsten tijd met zeewerken voltooid. De gemiddelde hoogte van den dijk bedraagt langs de Ooster- Schelde en het Keeten 5,45 meter boven A. P. of 4,08 meter

Archief | 1878 | | pagina 176