163 Blijkens het voorgaande kan Stavenisse dus voor een der oudste en tevens voor een der jongste deelen van het eiland Tholen doorgaan voor een der oudste deelen wanneer men het in zijne aloudevoor een der jongstewanneer men het daarentegen in zijne tegenwoordige gesteldheid beschouwt. Groo- telijks is de oppervlakte van den alluvialen bodem dus ook hier in den loop der eeuwen veranderd. In onze verbeelding kunnen wij nagaan hoe de kust der drie oude polders met het kerkdoipje op een hunner dijken gebouwddaar voor ons moet hebben weerkaatst in den zacht vlietenden stroomdie het land van de naast aanliggende gemeente scheiddenog kan men zich voorstellen hoe op dit effene waterthans in een binnengedijkt weiland herschapen met kleine vaartuigen in de gemeenschap der beide streken moet zijn voorzien maar ook in onze ver beelding kan men nagaanhoeveel jammer en ellende aan den anderen kant de Scheldedoor eenen woedenden storm in beweging bragtover het anders zoo rustige land moet hebben uitgestort. Eenzame slijken waarover de stilte van het graf heerschtnemen na de treurige gebeurtenis van 1509 de plaats in van den eertijds bebouwden grond maar ook van tijd tot tijd wordt die doodsche stilte afgebroken door het voortrollen der golven over de overstroomde landouwen nog branding ver oorzakende op kerk en toren totdat ook eindelijk deze voor werpen door het geweld der wateren ter neder gestortvoor altijd onder de aangevoerde zeebezinkselen worden begraven. Het was, alsof de mensch hier voor altijd het onderspit dolf in den gedurigen strijd tegen de baren de tijd heeft evenwel het tegendeel geleerd. Yan lieverlede zag men de verlaten gronden weder groenenzij verrezen op nieuw uit de laagte en eindelijk leverden zij, als rijpe schorren, reeds weder aan tal rijke kudden vee eene voldoende voeding op. Zoo kwam het eenmaal prijs gegeven land, nog aan spel van eb en vloed blootgesteldons weder zijne voordeelen schenkenen toen men het ten laatste op nieuw aan het geweld der wateren onttrok was heten in omvang èn in waarde ook merkelijk toegenomen.

Archief | 1878 | | pagina 179