Nieuw-annex-Stavenissepolder. De laatste bedijking in de gemeente Stavenisse tot stand gekomen, is die, welke on der den naam van Nieuw-annex-Stavenissepolder staat bekend De gorsendie deze gronden hebben opgeleverdwaren voor een deel aanwassen van den polder Stavenisse en voor een ander deel van Zuidmoertusschen de oude Kamer en den Hals. Met de inpoldering daarvan werden dus ook de laatste overblijfselen van deze wateren ingesloten en van het eerste is in de ingedijkte kreek nog eene sprank doch van het laat ste daarentegen niets meer aanwezig. 172 groot 2,8960 hectaren is bij de gemeente Sint-Maartensdijk ingedeeldhet overige behoort tot de gemeente Stavenisse. Langs den dijk van den polder Stavenisse waren de schorren bij hunne inpoldering rijplangs den buitenrand waren het daarentegen ter naauwernood begroeide slijken zooals nog heden uit de gesteldheid van den grond is na te gaan. Schier overal is toch eene voldoend dikke kleilaag aanwezig en de polder kan zeker ook onder de vruchtbare worden gerekend. De ontginning der gronden heeft plaats gehad in 1731 door het opwerken eens dijks van 2126 meter lengte. Groole of diepe kreken waren bij de inpoldering niet meer af te sluiten want zelfs de voormalige uitloopen van de Kamer en den Hals waren tot eenvoudige of zeer vlakke schorkreken verebd. Daal de dijk evenwel kort langs den zoom der gorsen en dus op het laagste gedeelte der in te polderen gronden werd aangelegd, was zijne opwerking toch nog kostbaar en ook voor de klei- bekleeding was die te veel buitenwaartsche aanleg niet voor- deelig, hetgeen uit den toestand der waterkeering ook nu nog kan worden nagegaan. Schoon de polder tot heden door de zee wordt bespoeld, blijkt toch nietdat hij ooit veel van den aanstoot der wate ren heeft te lijden gehad uitgebreide slijken op de beide einden tot rijpe schorren aangewassenbegrenzen even als vroeger den dijk en dit zoo breede voorstrand was oorzaak dat het

Archief | 1878 | | pagina 188