174 bedraagt hoogstens f 1,70 per hectare. Men is ingeland bij een bezit van 8 hectarenof bij ruim 20 genieten zooals die oppervlakte eertijds was bepaald. Deze laatste of jongste bedijking van Stavenisse bevat maar een beperkt gedeelte van het reeds in 1500 verdronken land;" al het overige daarvan is aanwas in en langs verzande stroomen. Zelfs hij de bedijking van den polder Stavonisse is een groot stak gors ingepolderddat bij het verloren gaan der oudere gronden nog slechts nit waterzandplaten of siijken bestond en van daardat eene uitgebreide strook van den bodem van het eigenlijk «verdronken land" van Staveuisse op het voor strand van den eerst herdijkten polder moet worden gezocht. Bij eene aandachtige beschouwing der voorgronden laat de plaats, tot waar het oude land zich dan ook moet hebben uitgestrekt nog grootclijks bepalen hier putten van vroegere veengraving, daar door den stroom uitgeschuurde kreken eu slooten en elders pain- en steenlagen zijn alle bewijzen van eene lang voorbij gegane bewoning van den grond Tiet voormalige dorpje Sta- venissse lag echter op het in 1391) herdijkte land, westelijk van het tegenwoordige Staveuisse VI. WATERSCHAP SINT-ANN AL A N D. ALGE M REN OVERZIGT. Thans staan wij voor een waterschap, dat bij den aanvang van de tot hiertoe behandelde dijkages, nog niet aanwezig was; maar waarvan de gronden alstoen nog grootcndeels in meestal diepe wateren moesten worden nedergelegd eu dat onder den naam van hot waterschap Sint-Annaland staat bekend. Het heeft eerst in het begin der 15e eeuw een' aanvang genomen, duch bevat thans de polders OudelandAnna-VosdijkBreede- vliutSuzanua Maria en Pluimpot. Uo laatstgenoemde maakt er echter slechts in zooverre deel van uitals die gelegen is in

Archief | 1878 | | pagina 190