175 de gemeente Sint-AnnalandMoggershil daarentegen behoorde er aanvankelijk toemaar kreeg later een afzonderlijk beheer. De eerste inpoldering van dit waterschap had plaats bij de vorming van Moggershildaarop kwamen de meest omvangrijke strooken onder de namen Oudeland en Anna-Yosdijk met den Breeden vliet als open stroom tussclien beidetot stand. Na de vorming dezer twee laatste dijkages is de Mariapolder en kort daarop, door afsluiting van het daar tussclien gelegen wa ter, ook de Breedevlietpolder aangewonnen. De jongste der hier tot stand gebragte bedijkingen waren die van den Suzanna- en Joanna-Mariapolder. De polders van Sint-Annaland hebben nimmer een afzon derlijk eiland gevormd, maar zijn tegen het Oud-Kempenshof- stede in de gemeente Stavenisse en tegen het Uiterste-Nieuw- land en het Middelland in Sint-Maartensdijk, aangedijkt. Wel maakte Oud-Kempenshofstede, vergroot met Moggershil en Anna-Yosdijk een eilandje uitdoch het oudste deel daarvan behoorde niet tot dit, maar tot het gebied van Stavenisse. Tijdens de polder Oud-Kempenshofstede met Moggershil en Anna-Yosdijk een eiland vormdebestond in den Breeden vliet reeds een' damdieomdat hij elk getij ondervloeideonder den naam van Soutendam" stond bekend. Met dezen dam werd bij gevallen water in de gemeenschap tussclien de beide landen voorzien bij hoogwater had de overtogt evenwel nog met vaartuigen plaats. De bewoners van de ter wederzijde van den stroom gelegen gronden hadden ook elk hunne eigene kerk zijnde die van Sint-Annaland, gebouwd in den nieuw ingedijk- ten polder ter plaatsewaar die ook nu wordt aangetroffen en die van het ondertusschen zoo uitgedijde eiland Oud-Kempens hofstede was reeds vroeger in den westelijken hoek van den polder Moggershil gesticht. De eerste stond onder het dekenaat van Zuid-Bevelandde laatste onder dat van Schouwen en Duiveland J). Het over den vliet gelegen land werd aan de Boxiiobn op Reiueiisbekg deel IIpag. 92 en 93.

Archief | 1878 | | pagina 193