Polders: Anna-Vosdijk en Oudeland. Met de inpolde ring van Moggershil was eigenlijk nog maar een klein gedeelte 183 Het is evenwel gebleken dat de bedijking aanvankelijk zijn eigen beheer heeft gehad en dat zij daarna onder een gemeen schappelijk bestuur met de polders Anna-Yosdijk en Oudelaud is gebragt. Deze vereeniging met de twee bedoelde bedijkin gen was het gevolg van de ramp, die den polder in 1532 trof; na de alstoen plaats gehad hebbende uitslagen voorzag men dat de kleine dijkage op den duur niet in baar onderhoud zou kunnen voorzien en nogtans rekeude men baar behoud in bet belang der achterliggende gronden. Na eene opsomming van de uadeelen die uit bet verloren gaan der bedijking voor de achtergelegen polders zouden voortspruiten werd besloten baar met de polders Anna-Yosdijk en Oudeland administratief te vereenigen. Later kreeg de bedijking evenwel weder baar eigen bestuur, terwijl zij, van 1835 af, als calainiteuse polderook te gelijk onder bet toezigt van 's Rijks waterstaat werd ge steld. In 1865 opgehouden hebbende calamiteus te zijnwerd zij sedert dien tijd weder uitsluitend door een bestuur, be staande uit 6611' dijkgraaf en twee gezworenen beheerd. Wat de grootte van den polder betreftdeze komt zeer ver schillend voor. Uit geene der voorbanden opgaven evenwel blijkthoeveel land bij de eerste inpoldering is verkregen wes halve daaromtrent ook niets met zekerheid kan worden berigt. Na de herbedijking van 1510 besloeg Moggershil 288 geme ten er was alstoen echter reeds grond buitengedijkt en onge twijfeld ging de eerste grootte alzoo boven de 300 gemeten. In bet voor den polder zoo noodlottige jaar 1532 zijn 113 ge meten lauds uitgeslagen of buitengedijkttengevolge waarvan zijne schotbare oppervlakte is teruggebragt tot slechts 145 ge meten 260 roeden of tot de helft van de vorige grootte. Te genwoordig bevat de polder eene oppervlakte van 42,6009 hec taren of ruim 108^ gemet vruchtbare zeeklei en bij een bezit van 6 hectaren is men daarvan ingeland.

Archief | 1878 | | pagina 203