185 moesten immer bevrijd blijven van alle voorkomende polderlas- ten beden en tienden. In het octrooi had Vrouw Anna ook bepaalddat van elke vier gemeten landsdie bedijkt werdenéén gemet vrij- of vroonland zou zijn. Deze vroonen zouden onder de bedijkers gelijkelijk worden verdeeld en moesten insgelijks van alle pol- derlasten en andere geschoten of beden //ten eeuwigen daghe blijven bevrijd. De tienden zoo van de dijkerslanden als de vroonenhield Vrouw Anna geheel aan zichzij bestonden voor de granen in de elfde schoof" voor de lammeren //in het tiende lam," voor enkele andere vruchten in de opbrengst van 13 a 26 fi per gemet en voor den //derrie" in het //elfde voer." In het 83te artikel van meergemeld octrooi werd ook gezegd dat voor elk gemet dijkersland dat ingepolderd werd terstond eeue kroonvan 4 Vlaamsch moest worden betaald en uit het daarop volgende blijktdat laterof gedurende de eerste tien achtereenvolgende jaren s ook nog één ff Vlaamsch van het gemet, als koopprijs, aan de uitgeefster moest worden opge- bragt. Na het verstrijken van dezen termijn moest voor de bedijkte gronden niets meer worden betaaldterwijl zij voor de gewone beden slechts ten hal ven schotezouden worden aangeslagen Het grasgewas der nieuwe dijken en wegen kwam ten bate van de uitgeefster; in de bij de inpoldering overblijvende gor- sen behield zij echter maar een vierde gedeeltehet overige der buitendijks vallende gronden kwam alzoo aan de andere be dijkers. Verder werd nog bepaald, dat, wanneer de gorsen in twee partijen werden ingedijkt en de Breede vliet alzoo niet werd afgeslotende beide alsdan te vormen polders in het stuk van dijkage ten allen tijde zouden blijven vereenigd even alsof deze door slechts één' dijk waren omzoomd. Op deze en nog tal van andere voorwaardenminder belangrijk voor de geschie denis dezer polders, werden de gorsen in 1475 bedijkt. De Breede vlieteen toen nog al beduidende stroomwerd niet afgesloten, maar de polder Anna-Vosdijk aan de eene, en de pol der Oudeland aan de andere zijde daarvan afzonderlijk ingedijkt.

Archief | 1878 | | pagina 205