187 Reeds op den 27 September 1177 en alzoo maar weinig tijds na de voltooijing der bedijkingswerkengreep de zoo ge duchte //Cosmus- en Damianas-vloed" plaats en ongetwijfeld leden de nieuwe en nog niet voldoende ingeklonken dijken daardoor ook groote schadejahet is zelfs waarschijnlijk dat de pol der Anna-Yosdijk daardoor is overstroomdwant uit beschei den van het jaar 1182 is gebleken dat deze dijkage toen reeds was herdijkt. Toen in 1509 het eiland Stavenisse eene prooi der golven geworden was lagen ook deze polders nog meer voor den aanval der zee blootvooral was dit het geval met Anna-Vosdijk dat dan ook op onderscheidene punten blijken draagt van door het water te zijn bezweken. Doch ook de aan de andere zijde van den Breeden vliet gelegen dijk had het vaak hard te ver duren en bekwam dikwijls zeer groote schade. Over het ge heel is na te gaan dat deze nu ingepolderde stroomde langs zijne oevers opgeworpen dijken op zeven plaatsen heeft van- eengescheurd waardoor weliigt ook zoo menigmaal overstroo ming is gevolgd. Yan al deze ontstane doorbraken zijn nog de wielen of kolken aanwezig enkele van deze zijn in den loop der tijden wel weder ten deele opgedroogddoch de meeste liggen nog altijd daar, als sprekende getuigen van de ontzet tende verwoestingen die het water ook hier van tijd tot tijd heeft aangerigt. In 1511 zijn de polders van Sint-Annaland weder over stroomd doch in het bijzonder leden deze bedijkingen bij de zoo verschrikkelijke vloeden van 1530 en 1532 groote schade. Hoofdzakelijk tengevolge van de rampen door den laatst ge noemden vloed veroorzaaktverkregen de grondeigenaren dan ook kwijtschelding van alle grafelijke schoten of beden voor den tijd van vijf en twintig achtereenvolgende jaren mits jaar lijks betalende vier h Vlaamsch per gemet bij wijze van cijns 1). Zooals dus uit een en ander blijktvorderden de zeeweringen Archief der polders van Sint-Annaland.

Archief | 1878 | | pagina 207