188 der polders in dien tijd een zwaar onderhouden vaak ging het daarvoor benoodigde geschot de krachten der grondeigena ren te boven. In 154)6 gaven ingelanden dan ook hunnen nood aan keizer Karet. V te kennen; zij verklaarden, dat zij, behalve 580 roeden dijk langs den Pluimpotook nog 2761 roeden las- tigen zeedijk" aan hunne polders hadden te onderhouden, en dat hunne gronden reeds driemaal waren overstroomd geweest. Verder werd ook gezegd dat door deze overstroomingen groote schade, zoowel //aan vruchten, vee en huizen als aan dijken" was aangerigt en dat zij 2 17 fi Vlaamsch per gemetzijnde meer dan de waarde der landentot herstel hunner dijken had den uitgegeven. Behalve het reeds genoemde hadden zij ook nog 309 roeden dijk van den polder Moggershil benevens twee groote nollen met onderscheidene rijshoofden te onderhou den en voor dit alles waren slechts 1405 schotbare gemeten lands 1). Op deze klagte ontvingen eigenaren berigtdat voortaan van deze polders slechts half geschot in alle beden door of van wege de Staten te heffen zou worden gevorderd ook werd hun kwijtschelding verleend van al hetgeende ge schoten of beden in de eerstvolgende zes jaren meer zouden komen te bedragen dan 6 *1 Vlaamsch per gemet. Uit dit alles is dus na te gaan hoeveel inspanning het toen reeds kostte, de op zoo omslagtige wijze aan de zee ontwoekerde gronden te behoudenzonder hulp van hooger hand waren zij ongetwij feld dan ook weder verloren gegaan want de middelenwaar over ingelanden in die tijden beschikten waren uiterst gering. Door den Allerheiligenvloed van 1570 is Sint-Annaland of het Oudeland andermaal overstroomd. Zulks blijkt uit het dijkgeschot over de gronden van Nieuw-Ravensoord omgesla gen 2). Het wordt niet vermeld van welken kant het water alstoen naar binnen gedrongen isdoch vermoedelijk had dit Smallegange Kronijk van Zeelandpag. 750 en 751. 2) Kerkelijk archief van Sint-Maartensdijk.

Archief | 1878 | | pagina 208