194 Ravensoorcl toch niets voor het onderhoud daarvan, omgeslagen; alleen wordt er een gering geschot voor de gemeenschappelijke belangen der polders van Sint-Maartensdijk geheven. In bui tengewone omstandigheden zooals bij doorbraken of overstroo mingen droegen de grondeigenaren van Nieuw-Ravensoord evenwel voor de werken aan den zeedijk bij en geen wonder, want alsdan moest ook hun land worden herdijkt. Wat de inpoldering van Nieuw-Ravensoord en Zilverhoek betreftmerke men opdat het daarmede is gegaan als met alle dergelijke strooken bij de vorming van jongere tegenover oudere gemeenten in ons gewest. Yiel de grens van eene reeds bestaande gemeente of dijkage in een' stroom en lag tus- schen dezen en de ingedijkte gronden nu nog eenig schor dat tegelijk met het over 't grenswater gelegene werd inge polderd, dan werden de tusschen de oude kust en het voor malige water drooggevallen strooken niet bij de nieuw gevormde polders of gemeenten ingedeeldmaar bleven onderdeelen van de oudere gemeenten en waterschappenwaartoe zij reeds in haren onbedijkten staat in zeker opzigt hadden behoord. Men onderhield na de inpoldering nu wel de zeedijken voor rekening van deze gronden doch nooit verder dan tot op het ingesloten waterdat ook later steeds als de grens tusschen de daaraan gelegen gemeenten en dijkages werd aangemerkt. Uit tal van voorbeelden zou die handelwijze kunnen worden gestaafd en de veelal zoo zonderlinge verdeeling van het onder houd van zeedijken van aan elkander grenzende waterschappen vindt daarin zijne verklaring. Met inbegrip van Nieuw-Ravensoord bedraagt de grootte der kleipolders 655,6010 hectaren schotbaar- en 214,8047 hectaren vroonland en bij een bezit van 6 hectaren schotpligtigen grond is men ingeland. De polders maken nu ook deel uit van het caiamiteuse waterschap Suzannawant Anna-Yosdijk wordt daardoor over 162 meter en het Oudeland over 997 meter beschermd. Anna- Yosdijk brengt daarvoor hoogstens eene bijdrage op van f 0,40

Archief | 1878 | | pagina 214