15 doch de gevolgen van dien treurigen toestand waren ook ver schrikkelijk. De dijk stortte op den M eeuwshoek over eene lengte van 200 meter van zijne zwakke grondvesten in de diepte en door eene zoo ontzaggelijke opening veranderde de vloedniet door eenen inlaagdijk gestuitdeze veldennog kortelings met volle voorraadschuren en nette woningen prij kende oogenblikkelijk in eene bare zee boven welker golven zich slechts de toppen van boomen en de daken van enkele staande gebleven woningen verhieven. Om echter niet te lang bij deze treurige gebeurtenis te verwijlen moeten wij het aan de verbeeldingskracht onzer lezers zeiven overlatenzich de verwoesting van 't landwaarover het zoute water zich uitstrekte in al haren omvang voor den geest te stellen. Al leen zij nog opgemerkt, dat, daar de overstrooming in den winter plaats had, er ook geen uitzigt bestond op eene spoedige beversching; en, stonden de hofsteden in den polder bij het opkomend getij telkens tot aan de daken in het waterook met vele woningen op het dorp was zulks het geval. Groot was de nooddoch ook groot de hulpdie alsnu aan de rampspoedige watering werd verleend. In de te maken kos ten wegens het omkuipen11 der doorbraak en in die voor het leggen van den reeds vroeger verlangden inlaagdijk moesten al de polders van Poortvliet met ƒ12, en de Vijftienhonderd- gemeten Oud-Strijen en Dalempolder met 3per gemet bijdragenterwijl Poortvliet daarenboven den Klaas van Stee landpolder tot op dien tijd een onderdeel der dijkage van Scherpenissein onderhoud overnam. Van de onder water liggende lauden moest een geschot van f 24 per gemet worden opgebragteen last dieonder zulke omstandighedendoor menigeen niet kon worden gedragen. Velenwier middelen dan ook niet toereikend waren hun aan deel in de uitgaven voor de herbedijking te dragenlieten hunne eigendommen ter beschikking van het bestuur, hetwelk later ruim 55 gemeten aldus verlaten land voor 3 16 5 Vlaamsch of voor den fabelachtig lagen prijs van 5 fi per

Archief | 1878 | | pagina 21