210 dig, doch tengevolge van het doorbreken der verschkade in October leed de aannemer, die de inpoldering onderhands voor f 72,000 had aangenomen nog schade en door deze omstan digheid onderging de oplevering der werken nog ecnige ver traging. Yan den stroom heeft deze polder niet te lijden wel vloeit langs zijnen oever de Hunnelkreekdoch deze tast den dijk niet aan. Tengevolge der afdamming, die in 1876 op het oos telijke eind daarvan heeft plaats gegrepen is zelfs eene gebeele verzanding van deze geul te verwachten waardoor het aan den overkant gelegen llammcgors zich inet de voorgronden van den polder zal vereenigen en nieuwe bedijkingen zullen worden voorbereid. Door den stormvloed van 1868 leed de nog niet genoegzaam ingeklonken waterkoeling groote schade. Op het oostelijke eind des polders reikten de grondverliczon tol in de kruin van den dijk, en het nadeel daardoor geleden, was vrij aanzienlijk. l)e schade was ovenwei spoedig hersteld De dijk die hel water uit de Mosselkreek nog over 2590 meter lengte keert heeft eene gemiddelde hoogte van 5 meter boven A. P.zijuc kruin is 2 meter breed en zijn naar de zee gekeerd beloop, dat alsnog door een' buitenberm wordt gesteundheeft eene helling van driemaal de hoogte tot basis. Hij omsluit 120,9890 hectaren grond, waarvan 95,0030 hec taren beboeren tot de gemeente Siut-Annaland cu 25,9360 hec taren tot Poortvliet. De lengte van den dijk staat in geene gunstige verhouding tot de ingedijkte hoeveelheid lands Maar de inpoldering had ook op merkelijk voordeeliger wijze kunnen plaats hebben wan neer de eigenaar de waterkeering had doen aansluiten aan deu noordwestelijken hoek van deu Hollarepolder. In dat geval toch zou ruim 8 hectaren grond meer zijn aaiigewonuenen wanneer de bedijker ook al de aansluiting over den grond van Oud-Vosmeer zelve, had moeten bekostigen ware nog ruim 700 meter lengte zeedijk gespaard, en zou eene opper-

Archief | 1878 | | pagina 230