213 tendeelsminstens 1 meter beneden het toenmalige volzeehij daalde met eene zachte glooijing in oostelijke rigting af, wes halve zijne hoogte, ter plaatse waar thans het dorp Oud-Vos meer wordt aangetroffen te dien tijde wel op 2 meter bene den het gewone hoogwater kan worden gesteld. Deze waterplas was in de middeleeuwen besloten tusschen de oudste kusten van liet bedijkte land van Tholenvan Duiveland en van Steenbergen en was ten noorden bezet met uitgebreide banken en schorren, waarvan enkele, zooals het Oudeland van Diepen horst en het Dirksland waren bedijkt. Zij vormde met een gedeelte der Ooster-Schelde langen tijd de oostelijke grens van Zeeland en was aan deze zijde bekend onder den naam van Vosmeermeer van de kust verwijderd heette zij echter Hei denzee zooals uit onderscheidene oude charters blijkt 1). Alle bijzonderhedendie op deze zee betrekking hebbenaan te roerenzou ons te ver afleiden en wat hier wordt voorbijge gaan zal daarna eene geschikter plaats ter behandeling vinden Van waar nu echter hier eene zoo uitgestrekte en langdurige verzameling van water Zie bier eene vraag voor welker be antwoording de volgende uitweiding noodzakelijk is. De oudste geulen of vlieten waardoor deze woeste streek het Helium der ouden met de Ooster-Schelde of de zee ge meenschap hadwaren het tegenwoordige Keeten de Sasse- grave en de Strienein welke laatste ook de Vosvliet uit mondde. De eerste uitloophet Keeten was ondiep en bo vendien bezet met uitgebreide slijken en gorsen waarvan reeds eene enkele onder den naam van Stavenissewas bedijktde beide laatste geulen werden reeds vroeg gesloten en juist de afdamming daarvan was een hinderpaal zoowel voor het dage lijks droogvallenals voor "het volledig bevloeijen van dezen grond. De afloop aan den oost- en noordkant greep ook door zeer ondiepe en lange omwegen plaatswant zelfs de Hee- netrecht/' later de Eendracht was oudtijds eene kreek van F. van Mieris. Groot Charterboekdeel], folio 258, 300, 310 eu v. v.

Archief | 1878 | | pagina 235