214 zoodanig gering vermogen dat zij niet eens tot paalscheiding werd gesteld. Ook enkele van deze uitgangen werden boven dien nog gesloten en ten laatste bleven slechts eenige zeer on diepe kreken't vlakke 'Maarloo en de Greveninge voor de gemeenschap met de zee open. Het niet aanwezig zijn dus van geschikte kanalen voor toe- en afvoerwas oorzaak dat het van alle kanten naar deze kom toezakkende hemelwater eeuwen achtereen den lagen bodem bedekte. Eersttoen de open gebleven geulen dieper werden en het zeewater meer onbelem merd kon toe- en afvloeijen kwam daarin verandering; van lieverlede greep alstoen langs de kusten eene meer regel matige afzetting van slibben plaats en van tijd tot tijd wer den min of meer belangrijke oppervlakten aan het water ont trokken en in vruchtbare landouwen herschapen. Aan deze zijde waren het in de eerste plaats de noordelijke polders van Tholen en al de polders van Oud-Vosmeer en Sint-Annaland aan den oostkant, de aangespoelde gronden van Steenbergen en Nieuw-Vosmeer en aan den noordkant schier al de polders van Overflakkeedie op deze binnenzee werden veroverd. Het is uit de strekking en aansluiting der dijken duidelijk te zien dat de polder Oud-Vossemeer het eerst is ingedijkt daarna is de Kerke- of Slabbecoornpolder aangewonnen en na deze zijn weder blijkens de hoeken, waaronder de voormalige zeeweringen aan elkander sluiten achtereenvolgens Oud-Kijkuit Leguit en Vogelsang bedijkt. De Hikkepolder kan vóór Leguit zijn ingedijktdoch in elk geval is hijals aandijking tegen den Kerkepolderveel later dan deze aangewonnen. Het is opmerkelijkhoe ook hier de aanslibbing zich gere geld van het zuiden naar het noorden heeft uitgebreideen verschijnsel hetwelk zich reeds voordeed vóór de vorming der polders van Oud-Vosmeer bij de in noordelijke strekking ver kregen aanwinsten aan den noordkant van het oude Schakerloo. Dan het is reeds vroeger gezegdniet alleen hiermaar schier overal wordt die gang van aanwas waargenomen en zelfs daar,

Archief | 1878 | | pagina 236