polderis gebouwd. De gorsen in dit stuk bedoeld zouden alzoo niet die zijn geweestwaaruit de Kerke- of Slabbecoorn- polder is ontstaan maar wel die waaruit Oud-Kijkuit of eenige andere bedijking is gevormd. Vooral wordt door hen die den ouderdom van den polder Oud-Vossemeer willen doen opklimmen tot lang vóór 1410, waarde gehecht aan eene aanteekening van P. van Resen op eene in 1555 door hem vervaardigde kaart. Doch voor het daarop gezegde, als zou Oud-Vossemeer reeds vóór «dato den koopbrief," dat is vóór 1410, zijn bedijkt geweest, bestaat, zooals wij later zullen zien niet de minste grond 1). Dresselhuïs stelt de bedijking van den Kerkepolder op 1410 en laat ons verder omtrent de indijking van Oud-Vossemeer geheel in het onzekere. Ook deze geleerde houdt het er alzoo voor, dat de brief van meergenoemden Gii.les van Wisse- kerke op gorsen vóór of aan den Kerkepolder gelegen, ziet 2). Danlaten wij nagaan of de tijd der bedijking van den polder niet met genoegzame zekerheid kan worden bepaaldwij kunnen zulks beproeven èn uit de locale gesteldheid der aan liggende polders èn uit de oude stukken op deze gronden be trekking hebbende. Tot het bepalen van den ouderdom van den polder Oud-Vossemeer uit de ligging der dijkageszij opgemerktdat deze is eene bedijking tegen de polders Dalem Nieuwland, Puit, Peuke, Vijftienhonderd-gemeten, Rooland en Broeken derhalve eerst na het ontstaan van deze kan zijn gevormd Dit is eene daadzaak, welke te zeer in het oog valt om ontkend te kunnen wordenen weet men nu den tijd waarin de jongste dier bedijkingen van Tholen is tot stand ge komen dan valt het niet moeijelijk ook dien van den polder Oud-Vossemeer bij benadering te bepalen. Alleen hebben wij hiervoor in het bijzonder in aanmerking te nemen de vier eerst 219 Ekmkrins, pag. 143. 2) Dresselhuïs, Be provincie Zeeland in hare aloude gesteldheidnoot 77, pag. 137.

Archief | 1878 | | pagina 241