Kerkepolder. De gorsendie den Kerkepolder hebben op geleverd, lagen tegen den dijk van den polder Oud-Yossemeer; zij waren van de schorren van den Broek gescheiden door den Yosvlietdoch werden overigens niet door belangrijke geulen of kreken gedeeld. Zelfs de Kerkekamer, een vliet waardoor zij eertijds ook van Oud -Yossemeer lagen afgezonderdwas in het begin der 15e eeuw reeds tot eene ondiepe geul verland. Alleen genoemde Vosvliet langs den Broekpolder was nog altijd een min of meer belangrijk af te sluiten stroomzooals tegen woordig uit lietgene daarvan aanwezig is kan worden opgemaakt. 229 voor bebouwing geschikt. De drassige deelen leveren nu ook veerijke weilanden opdie door welig plantsoen omzoomdeene aangename afwisseling veroorzaken. Bij een bezit van 4 hectaren sohotpligtigen eigendom is men ingeland van den polder. De hier omschreven gorsen waren een gedeelte van die in den koopbrief van 9 Februari] 1414 bedoeld: want blijkens dit stuk werden aan de heeren van Oud-Yosmeer in vrijen eigendom afgestaan al de slijken schorren en aanwassen bin nen de volgende merken gelegen, als: nt water van Vosvliet neffens den Lande van den Brouc/c en den Uiijtgorssen daer aen gelegenvan daer in Merlo van Mairlo in Grevinge n van Grevinge in Greenenvan Greenen in Strijen van Strijen de Vlyten langs in Couveringhe vaerlvan daer in Vertrijsen vaerten van daen voer Ilazers Hille streclcende u lancx den diepen van EendrecM tot de Noordlceeten toe van der Tholen ende alzoo voort ome lancx de vrijheit van Vos- nsemeeri" Zij werden echter eerst in 1433 voor een gedeelte ter bedijking uitgegeven door Gilles van Wissekerke on der andere op de volgende voorwaarden dat met de indijking reeds een aanvang zou worden gemaakttusschen de dagtee- kening van deu brief van uitgifte en half Maart 1434; dat de in te polderen gronden steeds deei moesten uitmaken van de heerlijkheid van Yosmeerdat de waterstaatsbelaugen van

Archief | 1878 | | pagina 251