Hikkepolder. De Hikke- vroeger Onze-Lieve-Vrouwepolder genoemdis eene aandijking tegen den Kerkepolder. Hij is alzoo de vierde of wanneer de Leguitpolder nog vroeger mogfc 333 De suatie of uitwatering van den Kerkepolder heeft plaats door eenen steenen duiker bij de Zoetewielop den Hikkepol- der. Vroeger, toen deze bedijking nog door de zee werd be- spoeld, moet zij, even als tijdens de //drijving'1 van Onze- Lieve-Vrouwepolderin het bezit eener zeesluis zijn geweest. Bij het doorbreken van den dijk in 1683 spoelde de uitwate ringsduiker weg waarna hij voor rekening der polders Oud- Vossemeer en Kerke werd vernieuwd. De kosten die onge veer 400 Vlaamsch bedroegen werden gelijkelijk of in even redigheid der grootte door beide dijkages gedragen. Toen in 1713 weder vernieuwing plaats had en in 1753, toen hij ge heel in steen is herbouwddroeg de Kerkepolder telkens maar voor een vierde gedeelte en de Oud-Vossemeerpolder voor drie vierde gedeelten in de kosten bij. Ook het onderhoud van den Krommen watergang werd op gelijke wijze door deze polders gedragendoch daarna zijn èn de duiker èn de watergang onder de gemeenschappelijke zaken der suatie opgenomen. De grootte van den Kerkepolder bedroeg in 1479 394 gemeten dijkersland en 69 gemeten vroonland en ruim twee eeuwen later of in 1683, 495 gemeten 100^ roede dijkers- of schotbaar land en 83 gemeten 63 roeden vroonland. Vroe ger was hij zekerlijk grooterdaar alstoen ook de dorpsgrond onder de schotbare of vrije landen was begrepen. Bij het dig- ten der doorbraak bij de Zoetewiel is evenwel weder 1 gemet 303 roeden land van den Hikkepolder aan deze dijkage toege voegd. Thans bevat de polder eene oppervlakte van 154,1500 hectaren schotbaar- en 33,1034 hectaren vroonland en deze ge zamenlijke grootte bestaat uit middelmatig zware kleiwaaruit blijkt, dat ook deze gronden hoofdzakelijk uit nieuwere zeebe- zinkingen zijn ontstaan.

Archief | 1878 | | pagina 255